Výročí 17. listopadu

Před 30 lety padla Berlínská zeď, dodalo to odvahu i Čechoslovákům

Devátý listopad 1989 se zapsal do historie jako den, kdy skončila jedna dlouhá epocha. Díky pádu Berlínské zdi v Československu pomalu začaly sílit výzvy k povstání lidu.

Západní sousedé Československa vstupují do nové éry. Je 9. listopad 1989 a v Německu se po 40 letech bortí berlínská zeď. Němci oslavují konec nesvobody.

"Pád Berlínské zdi byl vnímán velmi výrazně, jeden z pocitů, kromě radosti, byl, že jsme nějak pozadu, měli bychom přidat," vzpomíná poslanec Marek Benda.

"Pohraničáři NDR stáli ještě na té zdi a pod nimi to začali lidi bořit. Měli příkaz nezasahovat, ale byli dezorientování, nevěděli, co mají dělat," popisuje fotograf Jan Šibík.

Související obsah

K pádu Berlínské zdi podle některých odborníků paradoxně přispěla československá vláda. Ta na Německou demokratickou republiku údajně tlačila, aby vyřešila krizi na německé ambasádě v Praze, přes kterou se už od jara snažili dostat na Západ východní Němci.

Náznaky, že se komunistický režim začíná bortit, ale byly stále patrnější i v Praze. "V Praze se uskutečnilo nepovolené protestní shromáždění před budovou ministerstva vnitra a životního prostředí," psalo se v dobové zprávě StB.

Související obsah

Lidé požadovali propuštění politických vězňů. 20 protestujících skončilo v poutech.

Petice Několik vět měla k tomuto dni už 40 tisíc podpisů. Za tři dny mělo v Římě proběhnout svatořečení Anežky České, za účasti režimu nepohodlného Františka kardinála Tomáška. Na pouť se tam chystaly tisíce věřících. Historická událost měla silný symbolický význam.

Podívejte se na reportáž TV Nova, jak oslavy probíhaly:

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Další podpora Ukrajiny. Spojené státy pošlou pomoc za 933 miliard korun

Šéf Bílého domu Joe Biden podepsal zákon o poskytnutí pomoci Ukrajině ve výši téměř 933 miliard korun. Vojenská a humanitární podpora je údajně nejvyšším balíkem americké zahraniční pomoci za posledních alespoň 20 let. Spojené státy Ukrajině od začátku války poslaly pomoc zhruba za 1,26 bilionu korun.

Píše se na Deník.cz