Svatořečení

V Berlíně padala zeď, Češi mohli sledovat svatořečení Anežky České

Je to 30 let, co byla prohlášena za svatou Anežka Česká. Podle historiků se tato událost stala předzvěstí sametové revoluce, která proběhla o pět dní později. Povolení úřadů sledovat obřad přímo z Vatikánu totiž dostaly tisíce věřících z Československa, a to přesto, že vycestování ze země tehdy komunistický režim značně omezoval.

Svět sledoval svatořečení Anežky České. Desetitisíce věřících se sešly přímo na Svatopetrském náměstí a ve stejnojmenném chrámě ve Vatikánu. Mezi nimi bylo i devět tisíc československých poutníků. "Zkrátka ten režim už ustoupit musel, i katolíci tehdy velmi vypískali komunistického ministra Klusáka," popsal historik Libor Svoboda.


Obřad vedl papež Jan Pavel II. Zúčastnil se ho i pražský arcibiskup, komunistům velmi nepohodlný kardinál František Tomášek. Vnímání události mezi lidmi v Československu posílilo i proroctví. "V tom projevu jsem citoval, že až bude Anežka svatořečena, nastane klid v naši zemi," řekl kněz a teolog Tomáš Halík.

 

Související obsah


Bagry pokračovaly v demolici berlínské zdi, která padla 9. listopadu. Konec symbolu rozdělené Evropy a studené války slavily tisíce občanů. Každý návštěvník z východního Berlína dostal peníze, jedlo a pilo se zdarma.


V celé východní Evropě probíhaly změny. Poslední zbývalo Československo. "Bez toho sesuvu východního bloku bychom byli malí a slabí, abychom nějakou změnu udělali," přiznal hudebník Jaroslav Hutka.


V rozhovoru pro rakouskou televizi pomalé tempo změn u nás obhajoval tehdy ještě bankovní úředník a pozdější ministr financí Václav Klaus.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz