Nákup

Pozor na podvodné e-shopy, varuje policie! Takhle je poznáte

Policie před Vánoci varuje nakupující, aby si dávali pozor na podvodníky na internetu. Jihomoravští specialisté pro boj s kyberkriminalitou zablokovali od začátku roku už dvě stovky podvodných webů.

Policie zablokovala dvojnásobný počet podvodných webů oproti stejnému období loňského roku. Často se jedná o falešné e-shopy, které jen inkasují peníze, ale zboží nedodají. Policie doporučuje, aby lidé před Vánoci u neznámých prodejců neplatili žádné objednávky předem.

Podvodníky je možné odhalit třeba díky tomu, že mají podezřele nízké ceny a vysoký poplatek za dobírku, téměř nikdy neumožňují osobní odběr a mají nefunkční zákaznickou linku.

Nakupující by si měl předem zkontrolovat recenze ostatních zákazníků. Pokud už podvodníkům zaplatí, peníze zpravidla zmizí na zahraničních kontech.

Související obsah

Specialisté z oddělení kyberkriminality varují také před weby, které v těchto dnech nabízejí podezřele levné sezónní zboží - například palivové dříví nebo zimní pneumatiky.

Objevují se i případy, kdy podnikavci verbují na internetu takzvané bílé koně. Lidem nabídnou práci, nechají je založit účet a přes ten pak posílají peníze podvedených lidí na zahraniční konta. Brigádníci, kteří se takto nechají najmout, sami riskují trestní stíhání.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz