Zahraničí

Výpadky proudu, zavřené školy. Část Evropy trápí těžký sníh

Část Rakouska postihlo husté sněžení. Stovky domácností se tam ocitly bez elektřiny a několik škol je zavřených. Kvůli lavinovému nebezpečí je zakázán průjezd některými silnicemi v Tyrolsku. Meteorologové navíc předpovídají, že o víkendu přijde další husté sněžení. Přívaly sněhu hlásí i sever Itálie, Slovinsko nebo Španělsko.

Husté sněžení, vyhlášení lavinového nebezpečí a tuny mokrého a těžkého sněhu. I když jsou obyvatelé Tyrolska na sníh zvyklí, stejně je letošní, trochu předčasná nadílka, lehce zaskočila.

Hasiči si v některých oblastech vzali na pomoc vodní děla, kterými odstraňují husté nánosy sněhu ze stromů. Některé hasiči, z bezpečnostních důvodů, raději rovnou pokáceli. Napilno tam ale nemají jen oni.

"Nasněžilo asi 25 centimetrů a vypadá to, že sněžit bude i nadále. Začali jsme uklízet po druhé hodině ranní. Jde to ale velmi těžce, protože ten sníh je velmi mokrý a těžký," popsal starosta města Kötschach-Mauthen Walter Hartlieb.

Největší problémy hlásí východotyrolské údolí Defereggen, kde je bez proudu údajně na 1800 domácností. Opravy elektrického vedení tam komplikuje lavinové nebezpečí. V Salzburgu úřady zavřely hned několik škol. Stále uzavřené jsou i některé silnice.

Související obsah

Desítky centimetrů sněhu napadly i ve Slovinsku a Itálii. Několik silnic v italských Dolomitech zablokovaly stromy, které šly pod tíhou sněhu k zemi.

Bílou nadílku už hlásí také sever Španělska, kde sníh komplikuje situaci hlavně na silnicích. V některých obcích zrušili výuku ve školách a řada převážně starších lidí měla údajně problém dostat se k lékaři.
 

Martina Nášelová / klma, tn.cz / TV Nova

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz