Domácí

Vláda se nechystá podpořit systém záloh na PET lahve, bránit mu nebude

I když se vláda nechystá podpořit zavedení zálohového systému na PET lahve, bránit tomu v novém zákonu prý nebude. Odborníci ovšem tvrdí, že finanční motivace by zálohování a také životnímu prostředí pomohla. Takhle prý plasty končí spíš na skládkách nebo ve spalovnách a recyklátu na lahve je pak málo.

V třídění odpadu patří Česko mezi nejlepší v Evropě. To ale podle odborníků nestačí. Oproti našim sousedům zaostáváme v recyklaci PET lahví. "Snažíme se materiál udržet co nejdelší dobu, mělo by být snahou z lahví vyrobit ty stejné," sdělila ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky Soňa Jonášová.
Jenže recyklované PET lahve není v Česku z čeho vyrábět.

Granulát, ze kterého se plast vyrábí, se musí dovážet. To výrobcům zvyšuje náklady. Největší množství recyklátu z PET lahví se v Česku zatím převážně využívá na výrobu textilu nebo v automobilovém průmyslu.

Zálohovat PET lahve by situaci podle odborníků zlepšilo. Volají po tom i sami výrobci. "Nyní je udržitelné mít 70 procent recyklátu a pak tam přidáte 30 procent a je to udržitelné. Recyklát se může pořád obnovovat," vysvětlila mluvčí výrobce PET lahví Andrea Brožová.

Podobně mluví i ekonomové. "Je to zanedbatelný náklad navíc, ale lidé by byli více motivování vracet PET lahve, takže by se ty PET lahve nepovalovaly v přírodě," uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

Související obsah

Stát ale tvrdí, že dobrovolné zálohování plastových obalů zákon umožňuje, nehodlá tak nic měnit. "Zálohový systém by také pravděpodobně zdražil poplatek občanům za odpady, protože by snížil příjem obcí z obsahu žlutých kontejnerů," sdělila mluvčí Ministerstva životního prostředí ČR Petra Roubíčková.

Zálohování PET lahví přitom funguje v 10 státech Evropy.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudy Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, rovněž člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz