Domácí

Otevírací doba 17. listopadu. Kde si v neděli můžete nakoupit?

Otevírací doba 17. listopadu. Kde si v neděli můžete nakoupit?
Zdroj: Getty Images

Pokud plánujete 17. listopadu vyrazit na velký nákup, smůlu mít nebudete. I když si připomínáme Den boje za svobodu a demokracii, většina obchodů zůstane v tento den otevřená.

S každým blížícím se svátkem lidé často netuší, jestli bude ve sváteční den v obchodech otevřeno. Zákon, který přikazuje větším obchodníkům mít o sedmi státních svátcích zavřeno, platí od července 2016. 17. listopad však patří mezi dny, kdy bez problémů nakoupíme.

Nejbližším svátkem, kdy budou obchody z velké části zavřené, je 24. prosinec. Na Štědrý den budou obchody totiž otevřené jen do 12 hodin, poté zůstanou zavřené několik dní za sebou během vánočních svátků. Zákaz se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních.

Související obsah

Při schvalování zákona museli politici udělat kompromis - provozovatelé obchodních řetězců byli zásadně proti, aby je zákonodárci připravili o tržby během všech státních svátků. Při výběru svátků, během kterých má být zavřeno, politici údajně zohlednili křesťanské tradice.

Na dodržování zákazu dohlíží Česká obchodní inspekce. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun. V následujících tabulkách si můžete připomenout, během kterých svátků musí mít obchody zavřeno a kdy si naopak můžete bezproblémově nakoupit.

Senátoři napadli zákon zakazující prodej o svátcích

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz