Režisér

Zemřel režisér Vojtěch Jasný! Autor filmu Všichni dobří rodáci

Zemřel režisér Vojtěch Jasný! Autor filmu Všichni dobří rodáci
Zdroj: Profimedia

Ve věku třiadevadesát let zemřel režisér, scénárista a fotograf Vojtěch Jasný. O jeho úmrtí informovalo Slovácké divadlo na facebooku.

"Právě jsme se dozvěděli, že zemřel pan režisér Vojtěch Jasný. Ten, který natočil takové klenoty, jako Až přijde kocour s Janem Werichem či Všechny dobré rodáky s Radoslavem Brzobohatým. Před časem jsme se s panem režisérem potkali. Hráli jsme Rychlé šípy v Přerově a byl u toho i on. Pořád na tu jeho dětskou radost, s jakou Mirka Dušína a jeho kamarády sledoval, vzpomínáme. A vzpomínat nepřestaneme," uvedlo Slovácké divadlo na facebooku.

Vojtěch Jasný se narodil 30. listopadu 1925 v Kelči v učitelské rodině. Jeho otec zahynul v Osvětimi. Jasný studoval kameru na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění u profesora Plicky. Během studií se seznámil s Karlem Kachyňou a natočili spolu několik dokumentů a filmů.

Související obsah

  

Život uznávaného umělce byl plný zvratů. Za druhé světové války byl v odboji a britským agentem. V roce 1968 emigroval do zahraničí. Žil například ve Finsku, Francii, v Kanadě. Později se přestěhoval do USA, kde pobýval od poloviny 80. V zahraničí natočil celkem 29 filmů.

Mezi jeho další filmy patří například Zářijové noci z roku 1956, film natočený podle stejnojmenné hry Pavla Kohouta. Je také autorem knihy vzpomínek a lekcí o filmu Život a film.

V roce 1969 byl za film Všichni dobří rodáci oceněn na Mezinárodním filmovém festivalu v Barceloně. Za svá díla sbíral ocenění na filmových festivalech v Cannes, San Sebastianu, Berlíně, Buenos Aires, Novém Dillí a mnoha dalších.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz