Domácí

Česko se topí v listí! Lidé ani města ho nestíhají odklízet

Lidé a hlavně města v těchto dnech ve velkém bojují s popadaným listím. Pracovníci technických služeb ho vůbec nestíhají odklízet.

Česko se topí v listí. Jsou ho plné ulice i parky. Pracovníci technických služeb, jako je třeba parta Tomáše Veltla, teď nedělají nic jiného, než že ho sbírají a uklízí. Denně urazí i několik kilometrů.

"Celý týden chodíme a hrabeme lupení, je toho hodně," popsal Veltla. "Spad začal velmi brzo, v těchto mokrým podmínkám se listí lepí, takže se to špatně fouká. A také je to listí těžší," vysvětlil mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.

V Ostravě v centrálním obvodu už technické služby odvezly přes 250 tun a dále v tom pokračují.

A s listím bojují i lidé na svých zahradách. "Musím to dát do kupek, odvézt do kontejneru, je to práce furt dokola," uvedl obyvatel Rantířova Radek Pavlíček.

Související obsah

Sesbírané listí by přitom neměl nikdo pálit, v Jihlavě je to dokonce zakázané vyhláškou, skončit by mělo na kompostu nebo v kontejnerech na bioodpad. Odtud pak míří listí přímo do kompostáren. Denně ho třeba jen v té jihlavské skončí až 5 tun.

A jedna rada nakonec. Do kompostu nebo kontejnerů nedávejte samostatně listí z ořešáku. To zapáchá a rozkládá se mnohem pomaleji. Odborníci radí ho vždy smíchat s ostatním listím nebo bio odpadem.
 

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, asi 120 km východně od hlavního města Dakaru zemřelo 11 novorozenců, oznámil ve středu bez dalších podrobností na svém Twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguere na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz