Počasí

Lavina odřízla město v Itálii, silnice v Rakousku zavřené. Sněžilo i v Maroku

Sníh ochromil města po celém světě. V Itálii se sesunula lavina do horského městečka, kde zcela odřízla obyvatele od civilizace. Záplavy sněhu uzavřely mnoho silnic také v Rakousku. Se sněhovou nadílkou bojují lidé i v Alžírsku a Maroku.

Zima se začíná stále hlasitěji hlásit o slovo. Horská střediska v Evropě už hlásí často i metr sněhu a přípravy na sezonu vrcholí. Sníh ale na mnoha místech působí i problémy.

V italském údolí Martelltal spadlo několik lavin, jedna z nich se dostala až do centra vesnice. Úřady nařídily, aby všichni občané zůstali ve svých domovech. Některé obyvatele museli záchranáři evakuovat. Padající sníh poškodil některé domy. Silnice je ve městě uzavřena a Martelltal je odříznut od okolního světa.

 

Rakousko tradičně uzavírá mnoho horských silnic, obzvláště v jihozápadní části země mají silničáři a hasiči do dělat. V Korutanech a východním Tyrolsku hlásí meteorologové silné srážky, v nížinách pak mají hrozit i záplavy, ve vyšších polohách zase laviny.

Ve městě Matrei způsobil sníh velký chaos – domy zůstaly bez elektřiny a přestala fungovat i mobilní síť. Obchody ve městě bez elektřiny nemohly otevřít a policie musela uzavřít i místní silnice. Police varovala obyvatele, aby nevycházeli ze svých domovů kvůli zvýšenému riziku pádu stromů.

Zavřené jsou i některé ledovce, také kvůli riziku lavin.

Na chladné počasí se připravuje i Velká Británie. Do konce týdne by mělo být na některých místech až mínus 10 stupňů. Teploty pod bodem mrazu mají ve Spojeném království vydržet po zbytek roku. Meteorologové také varují před silným deštěm, kvůli kterému plánují vydávat i výstražná opatření.

Související obsah

V České republice trvá výstraha před silným větrem, která platí od nedělní deváté hodiny ranní až do půlnoci pro Vysočinu, severovýchodní část Jihočeského kraje - Tábor, Jindřichův Hradec a okolí, jihovýchodní část Středočeského kraje - Kutná Hora, Benešov a okolí a část Pardubického kraje - Svitavy, Chrudim, Litomyšl a okolí.

Od nedělního poledne bude výstraha platit i pro část Libereckého kraje. Výstraha trvá až do pondělního rána.

Obyvatelé alžírského města Setif si od neděle užívají nečekaných sněhových radovánek. Pro Alžírsko je podle ruských médií sníh velice neobvyklý a místní úřady něj nebyly připraveny. Obvykle mají tyto země teplé deštivé zimy - průměrná teplota se pohybuje od 3 do 10 stupňů. Mrazivé počasí místní obyvatelé vnímají jako ekologickou katastrofu. Vrstvy sněhu napadly také v Maroku.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz