Domácí

Kontrola v Zoo Ústí: Špatné výběhy i péče o zvířata, Evropa je vyškrtla

Ústecká zoologická zahrada má vážný problém s výběhy pro zvířata a personálem, který není dostatečně zkušený. Vyplývá to ze zprávy Evropské asociace zoologických zahrad, která nedávno té ústecké pozastavila členství. Pro zahradu to znamená vážný problém. Pokud chyby do dvou let nenapraví, mohla by přijít o peníze a vzácné druhy zvířat.

Podle zprávy, kterou asociace vypracovala, orangutani mají příliš malý výběh - ten navíc není správně vybaven a zvířata tam nemají dostatečné vyžití. Řada dalších zvířat se má podle autorů zprávy na zimu zamykat do malých výběhů. Zvířata prý trpí stresem a kvůli tomu se i vzájemně napadají.

Zvířata v opičím domě jsou podle zprávy zavřená i déle než tři měsíce. Jejich vnitřní výběhy jsou přeplněné a špatně zařízené. Podle zprávy je další vážný problém u personálu. Ten je prý nezkušený, zaměstnanci jsou v zahradě krátkou dobu a podle údajů ze zprávy si chovatelé berou klíče od výběhu domů. Hrozí tak riziko, že by se ke zvířatům v případě problémů nešlo dostat.

"Já si myslém, že zoologové určitě nejsou nezkušení. Já jsem to i námitkoval. Hlavní zoolog má zkušenosti asi pětiletý. Všechny ty výtky vyplývají z dlouhodobýho třicetiletého podfinancování," vysvětlil Roman Končel, ředitel zoo v Ústí nad Labem.

 

Související obsah

Zahrada má teď na dva roky pozastavené členství v asociaci, která je pro chod zahrad v Evropě klíčová. Bez ní by zahrady neměly přístup k řadě vzácných druhů zvířat. Ústecká zoologická zahrada je jediná v Česku, které bylo členství pozastaveno.

reg, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz