Záchranáři

Záchranáři zuří. Desítky pacientů si volají sanitku i kvůli rýmičce

Záchranáři zuří. Desítky pacientů si volají sanitku i kvůli rýmičce
Zdroj: Getty Images

Záchranářům komplikují práci v období viróz lidé, kteří kvůli banálnímu onemocnění hned volají sanitku. Většina volajících by si přitom dokázala pomoci sama, nebo by jim poradil praktický lékař.

Jihomoravským záchranářům denně volají desítky lidí, kteří prosí o příjezd sanitky jen kvůli nachlazení. "Ačkoliv jde o nepříjemné onemocnění, většinou jeho léčba nevyžaduje zásah záchranářů a výjezd resuscitačního vozu," upozorňují záchranáři.


Lidé přitom mohou zkusit domácí léčbu, nebo ve všední dny zajít ke svému praktickému lékaři, případně o víkendu navštívit pohotovost. Volání sanitky by měla být až poslední možnost, jak se s nemocí vypořádat.

Související obsah


Záchranáři ovšem nechtějí zjednodušovat dopady virových onemocnění. "Především u chronicky nemocných pacientů, seniorů, těhotných žen, malých dětí či jinak oslabených osob může znamenat i vážné ohrožení zdraví. Tyto osoby by především neměly podceňovat preventivní kroky," doplnili záchranáři.


Viróza se projevuje teplotou, bolestí hlavy, rýmou, kašlem, ale třeba i zažívacími potížemi. Záchranáři doporučují ulehnout do postele, odpočívat a vypotit se, zvýšit dávku vitamínů, ideálně příjmem čerstvého ovoce a zeleniny a zajistit dostatek tekutin. Při dráždivém a hlavně suchém kašli zvlhčovat v místnosti vzduch a nekouřit. Dále se vyvarovat se kontaktu s dalšími lidmi a nešířit nákazu dál.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz