Domácí

Policie chce v Praze spustit kamery na rozpoznávání obličejů

Policie oficiálně požádala pražský magistrát, aby mohla aktivovat funkci automatického rozpoznávání obličejů na některých městských kamerách. Sledovat lidi bez jejich vědomí by chtěla na šesti místech hlavního města, upozornil Český rozhlas.

Policie by rozpoznávací systém ráda vyzkoušela na šesti frekventovaných míst v Praze. Konkrétně jde například o příjezdové cesty k letišti Václava Havla, přestupní stanice metra nebo o židovskou čtvrť.

"V rámci komunikace pražské policie s magistrátem hlavního města Prahy jsme přišli s návrhem otevřít diskusi na téma implementování systému na rozpoznávání obličejů do městského kamerového systému," řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

"Jedná se o vlemi citlivou záležitost," potvrdil webu irozhlas.cz zastupitel Petr Hlubuček (STAN), který stojí v čele bezpečnostní komise pražského magistrátu.

Související obsah

Podle něj bude záležet na stanovisku Úřadu pro ochranu osobních údajů, na nějž se město obrátilo. Úřad v minulosti nepovolil použití této technologice na fotbalových stadionech k odhalování výtržníků.

Skepticky se k návrhu staví právníci. "Z hlediska GDPR a ostatních zákonů, které chrání naše soukromí, tak to vidím jako velice, velice problematické. Po instalaci takovýchto kamer předpokládám i vlnu žalob na ochranu osobnosti," zhodnotil advokát Jan Černý.

Související obsah

Databáze by podle magistrátu mohla fungovat například při zvýšeném riziku terorismu nebo při hledání konkrétní osoby. Scén jako z filmu Minority report se tak Pražané zatím nejspíš obávat nemusí.

Systém rozpoznávání obličejů je ve světě zaváděn stále častěji. A nepoužívají ho jen bezpečnostní složky, stává se totiž běžnou součástí života milionů lidí. Odemyká telefony, umožňuje platby při nákupu. Ale v některých zemích mají lidé strach, aby kontrola nezašla až příliš daleko. Podívejte se na reportáž:

tbc, rod, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz