Domácí

Příspěvek na dítě exekutor vzít nemůže. Expertka radila, jak na dluhy

Příspěvek na dítě exekutor vzít nemůže. Expertka radila, jak na dluhy
Zdroj: TV Nova

Ve středu TV Nova odvysílala čtvrtý díl pořadu Mise nový domov, ve kterém vystoupila paní Jana se svým silným příběhem. Bojuje nejen s vážnou nemocí, ale také s exekucemi. Ty jsou každodenní realitou statisíců Čechů. Diváci TV Nova mohli posílat otázky dluhové poradkyni Zitě Proškové, která na ně do čtvrtečních 13:00 odpovídala.

Podle Exekutorské komory ČR bylo exekuční řízení v loňském roce vedeno s více než 800 tisíci lidmi. To je i případ paní Jany, která dostala novou šanci v pořadu TV Nova Mise nový domov.

Životem putuje na invalidním vozíku. Se čtyřmi dětmi a dvěma igelitkami. V současnosti má na starost už jen dvě nejmladší dcery a naštěstí má střechu nad hlavou. Často ale sama nejí, aby mohla dát jídlo svým dětem. Z těžkého období si Jana odnesla dluhy, které se změnily v exekuce, protože je neměla z čeho splácet.

Ze skutečného dna jí pomohla Mise nový domov. Příběh jste mohli sledovat ve středu večer. A jak žije rodina dnes, se podívejte zde.  

S podobně silnými příběhy bojuje i mnoho lidí kolem nás. S dluhovou pastí a exekucemi v Česku bojují statisíce lidí. Redakce TN.cz proto umožnila svým divákům, aby pokládali otázky dluhové poradkyni Zitě Proškové z organizace Člověk v tísni, která se touto problematikou dlouhodobě zabývá.

Související obsah

"Kdybych byla v insolvenci, můžou mi vzít daňový bonus na děti, který je vyplácen jednou ročně?" zeptala se jedna maminka. "Ano, jedná se o tzv. mimořádný příjem," zněla odpověď paní Proškové.

Paní Luďku zajímalo, jestli může jí může exekutor vzít příspěvek na péči o syna. "Příspěvek na péči nepodléhá výkonu rozhodnutí, není možné z něj tedy srážet. Pokud by však byl vyplacen na bankovní účet, ztrácí ochranu a stávají se z něj anonymní peníze, které je možné postihnout při blokaci účtu tzv. přikázáním peněžité pohledávky z účtu," odpověděla paní Prošková.

Pana Davida zase zajímalo, zda mohou dluhy rodičů přejít na něj a jeho sourozence. "Pokud se jedná "jen" o dluhy rodičů a vy děti na smlouvách nikde nejste (nejste spoludlužníci ani ručitelé), pak exekuce za vámi jít nemůže. Pokud se případně bojíte někdy v budoucnu zadluženého dědictví, pak máte možnost dědictví jako celek odmítnout, případně u notáře uplatnit tzv. výhradu soupisu," vysvětlila poradkyně.

Otázek bylo mnoho, z časových důvodů tedy nebylo možné, aby paní Prošková odpověděla na všechny. Těm, kteří si nevědí rady se svými dluhy, však radí, aby se obrátili na nejbližší dluhovou poradnu ve svém okolí. Mapu poraden najdete ZDE.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Při požáru nemocnice v Senegalu zahynulo 11 novorozenců

Při požáru na neonatologickém oddělení nemocnice Mame Abdou Aziz Sy Dabakh ve městě Tivaouane, které leží asi 120 km východně od hlavního města Dakar, zemřelo 11 novorozenců. Oznámil to ve středu bez dalších podrobností na svém twitteru senegalský prezident Macky Sall. K podobnému incidentu došlo koncem dubna ve městě Linguère na severu země, kdy při požáru v nemocnici zemřeli čtyři novorozenci. Starosta města označil jako příčinu požáru technickou závadu na klimatizační jednotce v porodnici.

Krátká zpráva

Německo se dohodlo s USA na koupi zkapalněného plynu

Německo se dohodlo s USA na nákupu zkapalněného zemního plynu. Informaci zveřejnila tisková služba americké společnosti Sempra Energy, která uvedla, že by prodala asi 2,25 milionu tun plynu ročně.

Píše se na Deník.cz