Práce

Délka pracovního života Čechů stále roste! Už je nad průměrem EU

Délka pracovního života Čechů stále roste! Už je nad průměrem EU
Zdroj: Profimedia

Délka pracovního života v České republice dále roste. Už předehnala i průměr Evropské unie. Menší část života v práci než Češi stráví i Slováci, Maďaři nebo Poláci.

Na průměrného patnáctiletého Čecha čeká podle aktuálního výzkumu Eurostatu v průměru 36,3 let pracovního života. "Letos čeští muži odchází do penze při završení věku 63 let a šesti měsíců, ženy, pokud nemají dítě, o půl roku dříve. Pokud dítě mají, tak dříve – například matka tří dětí jde do důchodu v 59 letech," vysvětlil Kovanda.


Délka pracovního života v České republice začala rapidně růst po roce 2011. tehdy se pohybovala ještě pod hranicí 34 let a pod průměrem Evropské unie. Ten pak předehnala v roce 2018.

Zdroj: Eurostat

 
Odchod do důchodu v České republice je v současnosti zastropovaný na 65 letech. To potrvá nejspíš nejméně do roku 2024, kdy je naplánováno další přehodnocení. "Lze předpokládat, že letos a v příštích několika letech bude průměrná délka pracovního života v České republice převyšovat úroveň platnou pro celou EU," doplnil Kovanda.

 

Související obsah


V rámci střední Evropy jsou na tom než Češi lépe Slováci s 34,1 lety a Maďaři se stejnou hodnotou. Nejkratší dobu v práci stráví Poláci s 33,5 lety. Naopak Rakušany čeká 37,5 let a Němce 38,7.

Délka pracovního života v Evropě:

 

Zdroj: Eurostat


Nejdéle v Evropě pracují Islanďané, jejich délka pracovního života je 46,3 let. Celkově Skandinávci stráví v práci déle Času než Češi. Naopak nejlépe jsou na tom Italové s 31,8 a Turci s 29,4 lety.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Severní Korea mobilizuje armádu a zintenzivňuje trasování

Severní Korea musela mobilizovat armádu, aby zajistila distribuci léků na covid a nasadila více než 10 000 zdravotnických pracovníků, aby pomohli s trasováním nakažených, informuje Reuters s odkazem na státní média KCNA. V zemi vypukla epidemie covid-19, kterou potvrdila teprve minulý týden, což vyvolává obavy z velké krize kvůli nedostatku vakcín a odpovídající zdravotnické infrastruktury. Ústředí státní nouzové epidemické prevence hlásilo dalších 269 510 lidí s příznaky horečky, čímž se celkový počet zvýšil na 1 483 060, zatímco počet obětí vzrostl od pondělního večera na 56, uvedla KCNA.

Krátká zpráva

USA souhlasí se zmírněním sankcí vůči Kubě z Trumpovy éry

Američtí představitelé oznámili plány na zmírnění tvrdých sankcí uvalených na Kubu bývalým prezidentem Donaldem Trumpem. Nová opatření schválená Bidenovou administrativou budou zahrnovat rozšíření amerických konzulárních služeb na Kubě, zrychlení udělování amerických víz pro Kubánce a zrušení stropu pro posílání finančních prostředků posílaných migranty v USA rodinným příslušníkům na Kubě, který dříve nesměl přesáhnout 1 000 dolarů jednou za tři měsíce.

Píše se na Deník.cz