Domácí

Ve volbách by zvítězilo ANO, SPD má namále. TOP 09 by úplně pohořela

Ve volbách by zvítězilo ANO, SPD má namále. TOP 09 by úplně pohořela
Zdroj: Profimedia

Nejsilnější politickou stranou v Česku nadále zůstává ANO, ukázal průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Ve volbách by získalo nejvíc hlasů. Daleko za sebou nechává ODS a Piráty. Hnutí SPD by se do Sněmovny dostalo s odřenýma ušima, zato TOP 09, STAN nebo Trikolóra by pohořely.

Podle volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) by se v listopadových volbách do Sněmovny dostalo sedm stran. S velkým náskokem by zvítězilo hnutí ANO se 30 procenty.

Následovalo by ODS, které by získalo 14 procent. Těsně za ním by se umístili Piráti se 13,5 procenty. Do Sněmovny by se dostaly i levicové strany, které v předvolebním průzkumu posílily. KSČM ve volebním modelu obdrželo 9 procent. Stejně tak i ČSSD, která je poslední dobou v úpadku.

Volební model v listopadu 2019

Zdroj: CVVM

Na mandáty by dosáhly i KDU-ČSL a SPD - obě strany v modelu získaly 5,5 procent hlasů. Do Sněmovny by se tak dostaly opravdu těsně. Podmínkou pro získání mandátu je dosažení pětiprocentní hranice. Vzhledem k nerozhodnosti voličů se však nedá říct, zda by tyto dvě strany ve skutečných volbách vůbec uspěly.

STAN se 4 procenty a TOP 09 se 3,5 procenty by žádná křesla ve Sněmovně nezískaly. Totéž platí pro nové politické hnutí vedené Václavem Klausem mladším Trikolóra, které by rovněž obdrželo 3,5 procent hlasů.

Související obsah

 

Výzkum probíhal ve dnech 2. až 15. listopadu a zúčastnilo se ho 1015 lidí starších 15 let. Výzkumníci je vybírali podle kraje, velikosti města, pohlaví, věku a vzdělání.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Velká Británie zpřísňuje pravidla, pro vstup do země je nutné mít test na covid-19

Velká Británie od pondělí zpřísňuje pravidla pro vstup do země. Nově se cestující dostanou do země už jen s negativním výsledkem testu na covid-19. Nezáleží na tom, jestli jsou očkovaní, musí se prokázat testem. Země ke zpřísnění přistoupila, aby zabránila šíření varianty omikron. "Od pondělí mohou do země přicestovat z Nigérie jen občané a rezidenti Velké Británie a musí podstoupit samoizolaci," uvedl na twitteru britský ministr zdravotnictví Sajid Javid a dodal, že vakcíny stále zůstávají hlavním nástrojem, jak před covidem ochránit sebe a své blízké.

Krátká zpráva

Za sobotu přibylo 10 967 nakažených, je to méně než před týdnem

Česko za sobotu eviduje 10 967 potvrzených případů nákazy koronavirem. Před týdnem za sobotu přibylo o 1 500 případů více. Nejhorší situace je v okresech Kroměříž, Uherské Hradiště a v Olomouci. V nemocnicích je aktuálně 6 431 pacientů s covidem, z toho 1 018 v těžkém stavu. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Krátká zpráva

Prezidenti USA a Ruska projednají vojenskou situaci na Ukrajině

Americký prezident Joe Biden a ruský prezident Vladimir Putin chtějí v úterý prostřednictvím videohovoru prodiskutovat napjatou situaci na Ukrajině. "Biden podtrhne americké obavy z ruských vojenských aktivit na hranici s Ukrajinou a znovu potvrdí podporu Spojených států suverenitě a územní celistvosti Ukrajiny," uvedla mluvčí Bílého domu Jen Psaki v tiskovém prohlášení.

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Píše se na Deník.cz