Nepozornost

Češi neodkládají telefon ani za volantem! Někteří píší i SMSky

Češi neodkládají telefon ani za volantem! Někteří píší i SMSky
Zdroj: Profimedia

Čeští řidiči čím dál častěji za volantem používají handsfree. Celkem 60 procent řidičů za volantem telefonuje. I tak ale zůstávají v menšině. Mnoho Čechů za volantem dokonce SMSkuje a chatuje.

Ačkoliv podle průzkumu agentury STEM/MARK přibývá Čechů, kteří usedají za volant s přípravou a zodpovědností, zatím má k dispozici handsfree jen 47 procent z nich. Řidiči si tento nedostatek vynahrazují různě.


Například pětina řidičů má odložený telefon vedle sebe s hovorem nastaveným na hlasitý odposlech, devět procent používá sluchátka, sedm procent telefon drží v ruce s hlasitým odposlechem a celých 14 procent řidičů telefon drží standardně u ucha.


"Řidiči tak přicházejí o pozornost, cenné vteřiny navíc, které jim pak trvá zareagovat na nebezpečnou neočekávanou situaci na silnici," řekla mluvčí České asociace pojišťoven (ČAP) Veronika Nová. ČAP spolu s policií a BESIPem připravila kampaň Nepozornost zabíjí zaměřenou na předcházení nezodpovědného používání mobilů u chodců i řidičů.


Telefonování za jízdy bez handsfree ale není jediným nedostatkem českých řidičů. Asi 31 procent za volantem SMSkuje nebo chatuje. A 16,3 procenta při řízení fotí nebo nahrává videa.

 

Související obsah


"Mnohem víc používají mobil za volantem ženy, u nich je o 65 procent vyšší riziko škody nad průměrem, ve věku do 30 let, v tomto případě jsou to o 86 procent vyšší škody nad průměrem," doplnila Nová. Vychází přitom ze statistik České kanceláře pojistitelů a Centra dopravního průzkumu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz