Zahraničí

Zloději v Drážďanech utekli s věcmi za miliardy, vyplenili klenotnici

Neznámí zloději v pondělí ráno vyloupili klenotnici Grünes Gewölbe v Drážďanech. V "Zelené klenbě" jsou uloženy historické sbírky spolkové země Sasko. Zmizely diamanty a další drahé kameny a historické šperky závratné hodnoty. Německý deník Bild informoval, že jde o největší krádež uměleckých děl v poválečných dějinách. Výše škod zatím není známa, odhaduje se na miliardy korun.

Kolem páté hodiny ranní požár přerušil přívod elektřiny do uměleckých sbírek, došlo k porušení elektroinstalace pod mostem Augustusbrücke. Policie zatím nepotvrdila, jestli měl oheň souvislost s vloupáním do klenotnice, ale uvedla, že s touto možností pracuje.

Pachatele zachytila jedna z bezpečnostních kamer. Zloději se zaměřili na historickou část sbírky, která je rozdělena na dvě části - historickou pokladnu saského kurfiřta Augusta II. Silného z roku 1733 a novou sekci, kde jsou k vidění samostatné kusy. Úřady stále sčítají, co ze sbírky zmizelo. Lupiči si počínali opatrně, z vnější strany budovy není vidět žádné poškození.

Záznam z kamer v drážďanské klenotnici:

 Zloději se ke sbírkám dostali oknem v rohu klenotnice. Dostali se tak přímo k největší části pokladu, informoval deník Bild. Jak přesně pachatelé do budovy vnikli, není známo, z vnější strany jsou okna chráněna litinovými rošty.

  

Zdroj: Google Maps

Budova muzea je aktuálně uzavřena kvůli probíhajícímu vyšetřování. Vyšetřovatelé v ochranných bílých oblecích zajišťují okolí a zabezpečují i každý nedopalek cigarety před budovou.

"Okradena byla nejen státní sbírka, ale také my, Sasko!" vyjádřil se k události saský premiér Michael Kretschmer. Zkontrolovat rozsah škod na místo přijela i saská ministryně kultury Eva-Maria Stangeová.

Lupiči se zaměřili na předměty, které šly snadno odnést. Vázy, obrazy a jiné objemnější exponáty nechali na místě. Aktuálně jsou dle místní policie pachatelé na útěku.

Jak to vypadá v drážďanské pokladnici:

Policie se zástupci Státních uměleckých sbírek kvůli krádeži v "Zeleném trezoru" svolala mimořádnou tiskovou konferenci. Na té mluvil i Kretschmer spolu se saským ministrem vnitra Rolandem Wöllerem. Oba jsou krádeží šokovaní.

Grünes Gewölbe, tedy Zelená klenba, získala svůj název podle původního zeleného nátěru. Bývala klenotnicí saských kurfiřtů. Ke známým předmětům, které jsou v klenotnici uloženy, patří Mouřenín se smaragdovým stupínkem. Jedná se o sošku osázenou smaragdy, rubíny, safíry a granáty. Kromě Mouřenína jsou ve sbírce k vidění předměty z jantaru či slonoviny, stříbrné nádobí a zlatnická díla.

Saská policie na svém twitteru uvedla: Rozumíme, že téma Grünes Gewölbe v Drážďanech je pro mnoho uživatelů emocionální. Zásadně se ale nebudeme vyjadřovat k četným spekulacím, dohadům a obviněním. Další informace zde budou následovat v průběhu dne.
 

V deseti nádherně vyzdobených místnostech je vystaveno zhruba 3 000 šperků a mistrovských děl ze zlata, stříbra, drahých kamenů a slonoviny. Budova klenotnice byla za druhé světové války poškozena a následně opravena. Od opětovného otevření v září 2006, kterého se zúčastnila i Angela Merkelová, je sbírka jedním z turisticky nejvyhledávanějších míst Drážďan.

Policie se zástupci Státních uměleckých sbírek kvůli krádeži v "Zeleném trezoru" svolali mimořádnou tiskovou konferenci. Na té promluvil i Kretschmer spolu se zástupci saské policie, Státních kulturních sbírek a vedením drážďanského muzea. Na konferenci zaznělo, že vyšetřováním loupeže je pověřena speciální komise.

Generální sekretářka sbírek a umělecká historička Marion Ackermannová potvrdila, že se ztratily hlavně šperky a diamanty z vitríny v historické části sbírky. Zdůraznila, že se jedná o díla světových kultur a že jejich cena je nevyčíslitelná. Zmínila také, že některé ukradené kusy jsou samostatně neprodejné a jeden ze způsobů, jakým je zloději mohou rozprodávat, je jejich rozložení na části. Odcizeny byly diamantové a rubínové garnitury a královské šperky.

Podle Ackermannové nebyl ukradený kompletní obsah vitríny, ale pouze tři vzácné sady šperků s diamanty. Vitrínu z tvrzeného skla zloději při vloupání rozbili. Zároveň uvedla, že zaměstnanci muzea nejsou mezi podezřelými a reagovali tak, jak byli vyškoleni. Bezpečnostní služba prý nezasahuje, jen několik sekund po zjištění neobvyklého výpadku informuje policii. Policie pošle pět minut po zprávě hlídku, aby situaci prověřila. Alarm se spustil ráno ve 4:59.

Michael Kretschmer na twitteru sdělil: Nejen Státní umělecké sbírky byly okradeny, ale i Sasko! Člověk nemůže porozumět historii Saska bez Grünes Gewölbe. Hodnoty, které se tu nalézají, byly tvrdě budovány lidmi našeho svobodného státu po mnoho staletí.Při pátrání policie několik kilometrů od místa činu našla vozidlo, které nejspíš zloději použili jako první únikový vůz a před tím, než ho vyměnili za jiný, ho zapálili. Oheň zcela zničil tři auta a další poškodil. Nové auto si lupiči nejspíš obstarali v podzemním parkovišti.Drážďanský policejní náčelník Volker Lange uvedl, že je možné, že pachatelé loupeže se ukrývají v některém z hotelů, kde čekají na okamžik, kdy budou moci odcestovat.

Policie uvedla, že i po výpadku elektřiny nadále fungovaly bezpečnostní kamery. Na nich mají být zachyceny dvě malé osoby, které se pohybují po síni s klenoty. Není vyloučeno, že mohou mít komplice. Jestli byli pachatelé ještě na místě činu v době příjezdu hlídky, není známo. Jörg Kubiesa z drážďanské policie uvedl, že videí má policie k dispozici více, podrobněji se o nich ale vyjádřit odmítl.

"Vše muselo jít velmi rychle," řekl ke krádeži ředitel Grünes Gewölbe Dirk Syndram, "já jsem tam nebyl, ležel jsem v posteli," sdělil k absenci bližších informací ohledně krádeže.

O aktuálním dění na místě informoval také Jan Mareš: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz