Vrtulník

Při srážce dvou helikoptér zemřelo 13 francouzských vojáků

Smrtí třinácti francouzských vojáků skončila v pondělí večer srážka vrtulníků v africkém Mali při operaci proti džihádistům. O tragédii informovala kancelář francouzského prezidenta Emmanuela Macrona.

Sám Macron nad nehodou vyjádřil "hluboký zármutek". Jde o největší jednorázovou ztrátu životů francouzských vojáků od 80. let minulého století, píše BBC.

Už začalo i vyšetřování, které má odhalit, jak vlastně ke střetu dvou helikoptér došlo. V africkém Mali jsou nasazeny tisíce francouzských vojáků. Evropská armáda tu operuje od roku 2013, kdy nebezpeční ozbrojenci obsadili části země.

Malijské armádě se sice podařilo od té doby ztracená území znovu dobýt, nepokoje se ale stačily rozšířit i do sousedních zemí. Aktuální nehoda ovšem podle francouzské ministryně obrany Florence Parlyové nijak neovlivní nasazení v boji proti terorismu.

Související obsah

"Bojujeme po boku naši partnerů a spolubojovníků z Mali, Nigeru a Burkiny Faso, abychom společně těmto státům dali mír a stabilitu, o které zdejší obyvatelé usilují," uvedla Parlyová.

Vrtulníky se srazily za tmy před pondělní 20. hodinou ve chvíli, kdy sloužily jako podpora pozemním jednotkám pronásledujícím nepřátelské ozbrojence v autech a na motorkách. Šlo o útočnou helikoptéru Tiger a transportní stroj Cougar.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz