Albánie

Albánie hlásí 28 obětí otřesů! Země se chvěla i v okolních státech

Počet obětí zemětřesení v Albánii dál roste. Počet mrtvých se už vyšplhal na nejméně osmadvacet, další lidé jsou těžce zranění. Zemětřesení je podle tamních seismologů nejsilnější za posledních téměř sto let.

Po zemětřesení s otřesy o síle až šest celých čtyři desetiny zůstaly desítky mrtvých, stovky zraněných a tisíce zničených budov. Živel naprosto zdevastoval albánské město Drač.

"Kvůli tragédii vyhlásila albánská vláda státní smutek. Vlajky po cele zemi jsou staženy na půl žerdi," popsal situaci reportér televize Nova Ondřej Špalek, který je na místě.

Pomoc Albáncům v těžkých okamžicích přichází nejen od vlastních občanů. Dobrovolníci i profesionálové z okolních zemí se snaží zoufalou situaci místních alespoň trochu zmírnit. Mezi zeměmi, které nabídly pomoc, je i Česká republika.

Nejvíc se dobrovolníci uplatní při hledání obětí v sutinách domů. Také poskytují obětem bez domova vlastní jídlo, vodu nebo přikrývky.

Související obsah

"Problém je, že nepřichází organizovaná pomoc od vlády. Snažíme se pomoci, ale ve městě panuje naprostý chaos. Lidé potřebují vodu a deky na zahřátí. Většina z nich buď ztratila své domovy, nebo se do nich bojí vrátit," řekl jeden z dobrovolníků v Kosovu.

Nejvíc katastrofa postihla Albánii. Otřesy seismologové ale zaznamenali i v dalších zemích. Například v Srbsku, Kosovu a Černé hoře. V České republice podle odborníků katastrofa podobného rozsahu nehrozí.

Související obsah

Vlna solidarity přichází z celého světa. Turecký prezident Erdogan prohlásil, že chce svolat muslimské země, aby Albánii pomohly. Účast vyjádřil i papež František. Za oběti zemětřesení a jejich rodiny se modlí.

pan, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz