Hasiči

Hasiči sundají 15 let staré uniformy, nové navrhla univerzita. ANKETA

Hasiči sundají 15 let staré uniformy, nové navrhla univerzita. ANKETA
Zdroj: Technická univerzita v Liberci

Hasiči se po více než patnácti letech rozhodli změnit své uniformy. Za návrhem těch nových stojí návrháři z Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Mají být z pohodlnějšího materiálu, aby v něm požárníci mohli chodit po celý den a po celý rok.

Nové uniformy by měli hasiči začít nosit v roce 2022. Nejedná se ale o stejnokroj, který mají na sobě požárníci při samotných záchranných akcích. Je určen především pro pracovníky v kancelářích, na služební cesty nebo pracovní schůzky. 

Hasiči mají tyto uniformy ve své výbavě už čtvrt století, žádnou inovací pak neprošly už více než patnáct let. Nové mají být pohodlnější, použitý materiál je proto komfortní, přitom však odolný, nemačkavý a nenáročný na údržbu. 

Návrh pochází z dílny Katedry designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci. Návrháři Zuzana Veselá a Ondřej Ludín hledali inspiraci v české i československé historii. "Zajímalo nás řešení a zpracování stejnokrojů a pracovních oděvů u zahraničních sborů a celkový vzhled hasičských pracovních uniforem ve světě," popsala na stránkách univerzity spoluautorka návrhu Zuzana Veselá z katedry designu.

Související obsah

"Nad referenčními vzorky můžeme říci, že fakulta splnila dané zadání nad očekávání dobře, a věříme, že spolupráce s fakultou bude i nadále pokračovat až do úspěšného zavedení nového stejnokroje," řekl Martin Kučera z generálního ředitelství hasičů.

V první fázi hasiči plánují zadat do výroby zhruba 300 zkušebních uniforem. V druhé polovině příštího roku je pak nechají otestovat přímo členy hasičského sboru. V oficiální výstroji by se pak měly objevit na začátku roku 2022.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Giuliani půjde před komisi kvůli útoku Trumpových příznivců na Kapitol

Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů pro vyšetřování útoku na Kapitol z loňského 6. ledna si předvolal Rudyho Giulianiho a další dva právníky, kteří veřejně prosazovali Trumpova nepodložená tvrzení o podvodech v prezidentských volbách. Vypovídat má rovněž exprezidentův volební stratég Boris Epshteyn, člen týmu, jenž se snažil zvrátit výsledky voleb a alarmovat Trumpovy příznivce tvrzením o ukradených volbách.

Krátká zpráva

Zemřel nejstarší muž na světě, bylo mu 112 let

Španěl Saturnino de la Fuente, zapsaný v Guinessově knize rekordů jako nejstarší muž světa, zemřel ve věku 112 let a 341 dní. Skonal doma ve svém rodném městě León na severozápadě země. De la Fuente začal pracovat ve svých 13 letech v továrně na výrobu obuvi. Měl osm dětí, 14 vnoučat a 22 pravnoučat.

Píše se na Deník.cz