Předseda

Ve vedení EU končí Polák Tusk, na jeho místo nastupuje Belgičan!

Bývalý šéf polské vlády Donald Tusk opouští křeslo předsedy Evropské rady. Po pěti letech ho nahradil Belgičan Charles Michel, jehož prioritami jsou bezpečnost a ochrana klimatu.

Pro řadu lidí usměvavý politik, na kterém není znát únava. I s funkcí se rozloučil vtipným videem, ve kterém běží Bruselem až do budovy Rady. Své působení přirovnal k jízdě.

Evropské Radě předsedal hned 48krát, a to v nelehkých dobách. Zastihly ho dozvuky řecké krize, teroristické útoky v Evropě. Podílel se na vytváření postoje Unie k migraci a zastával se obchodních dohod mezi Unií a Spojenými státy.

Jeho nedořešeným úkolem zůstal brexit. Vnitřně doufal, že k němu nedojde. Bojovníkovi za jednotu Unie se ale podařilo ukázat, že politický názor je v Bruselu důležitější než státní příslušnost.

Volil smířlivý tón, když však došlo na lámání chleba, uměl ukázat i tvrdší tvář a nebál se rýpnout si do svých kolegů.

"Nejde o to vyhrát nějakou hloupou hru kdo s koho. Jde o budoucnost Evropy a Velké Británie, stejně jako o bezpečnost a zájmy našich lidí. Nechcete dohodu, nechcete odklad, nechcete zrušení. Quo vadis?" tweetoval například Donald Tusk.

Související obsah

Právě jeho kontroverzní poznámky na účet unijních zemí rozvířily bruselské stojaté vody. Tusk už avizoval, že s nimi jen tak neskončí.

Devětačtyřicetiletý bývalý šéf polské vlády Brusel úplně neopustí. Od začátku prosince se ujme funkce předsedy Evropské lidové strany. Do frakce patři i lidovci, TOP 09 a STAN.

Tuska nahradí obrýlený 43letý expremiér Belgie Charles Michel. Toho hned na začátek čeká nelehký úkol - vyjednávání o víceletém rozpočtu Unie. Evropská Rada v čele s Michelem se poprvé sejde v polovině prosince.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz