černá díra

Vědci objevili obří černou díru. Je tak velká, že by neměla existovat!

Vědci odhalili největší černou díru, která ani neměla existovat. Je mnohonásobně větší než Slunce, na rozdíl od něj ale světlo pohlcuje. Od naší planety je vzdálená čtrnáct tisíc světelných let.

Černá díra je kosmické těleso, jehož gravitace je tak silná, že do ní nepronikne ani světlo. Dosud největší objevená díra, která vznikla po zániku hvězdy, byla dvacetkrát větší než Slunce. Nyní vědci našli mnohonásobně větší.

Tým čínských vědců z Národní astronomické observatoře odhalil objekt sedmdesátkrát větší než naše Slunce. Monstrózní černou díru pojmenoval LB-1. "Černá díra takové velikosti by podle dosavadních znalostí, které o těchto kosmických tělesech máme, v naší galaxii neměla vůbec existovat," popsal šéf vědeckého týmu Liu Jifeng.

Objev byl obrovským překvapením. Vědci si teď lámou hlavu nad tím, jak je vznik takhle velké díry v naší galaxii vůbec možný. "LB-1 je dvakrát větší, než jsme si mysleli, že je vůbec možné. Nyní budou muset teoretici tuto výzvu přijmout a vysvětlit ji," dodal vědec.

Související obsah

Čínský tým po svém objevu přišel s řadou teorií. Jedna z nich například říká, že LB-1 nevznikla kolapsem pouze jedné hvězdy. Místo toho by to mohly být potenciálně dvě menší černé díry obíhající kolem sebe navzájem.

Další možností je, že monstrózní černá díra vznikla ze supernovy. Tedy z poslední fáze explodující hvězdy. V galaxii Mléčné dráhy je odhadem sto milionů podobných černých děr. Některé jako LB-1 vznikají kolapsem hvězd. Ale mohou být i jiného druhu a ještě mnohonásobně větší.

Černé díry se vyznačují silnou gravitací. Pokud se k některé z nich přiblíží hvězda, jako například naše slunce, může ji černá díra vcucnout.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz