Zahraničí

Tohle je terorista z London Bridge, před 8 lety jeho prvnímu útoku zabránili

Tohle je terorista z London Bridge, před 8 lety jeho prvnímu útoku zabránili
Zdroj: Profimedia

Britská policie odhalila identitu útočníka, který v pátek pobodal dva lidi na London Bridge v centru Londýna. Osmadvacetiletý Usman Khan původem z Pákistánu byl už dříve ve Velké Británii odsouzený za teroristické aktivity, před rokem ho ale z vězení podmíněně propustili.

Při pátečním útoku nožem na ikonickém mostě v centru Londýna zemřeli dva lidé a další tři byli zraněni. Britská policie čin označila za teroristický útok, který byl dílem 28letého muže původem z Pákistánu. Toho policisté na místě zastřelili, protože ohrožoval další lidi kolem sebe.

Útočník Usman Khan a dalších osm mužů byli už v roce 2010 v Londýně zatčeni v rámci velké protiteroristické operace. Podle britské televize BBC se měli inspirovat teroristickou organizací al-Káida a plánovali útok na londýnskou burzu. Chtěli také nechávat bomby na záchodech v hospodách a klubech. V Pákistánu se pak chystali zřídit výcvikový tábor pro džihádisty.

Související obsah

"Odhalili jsme síť vysoce nebezpečných mužů pobývajících ve třech městech, kteří společně plánovali teroristické útoky ve Velké Británii. Kdybychom tuto síť nenarušili, její jednání mohlo mít za následek vážná zranění nebo úmrtí," uvedl po jejich zadržení zástupce komisaře Stuart Osborne.

V roce 2012 se Khan u soudu přiznal a dostal 16 let ve vězení, propuštěn mohl být nejdříve po osmi letech. Nakonec se ale na svobodu dostal už v prosinci minulého roku, a to na podmínku. Podle televize CNN měl na kotníku elektronický náramek.

Na podrobnosti k pátečnímu útoku na London Bridge se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Autobus v Keni strhl silný proud, utonulo přes 20 lidí

Více než 20 lidí se v sobotu utopilo při nehodě autobusu v Keni asi 200 kilometrů východně od hlavního města Nairobi. Jeho řidič se snažil přejet rozvodněnou řeku přes zatopený most, ale byl stržen silným proudem a převrátil se na bok. Autobus převážel členy katolického pěveckého sboru z východokeňského města Mwingi na obřad v okrese Kitui.

Krátká zpráva

V Rakousku demonstrovali odpůrci protiepidemických opatření

V sobotu demonstrovali v Rakousku odpůrci protiepidemických opatření. Ve Vídni se jich sešlo přes 40 tisíc. V zemi aktuálně platí tvrdý lockdown.

Píše se na Deník.cz