Znečištění

Obyvatelé Poličky se otrávili špatnou vodou! Úřady nejspíš našly její zdroj

Úřady už patrně vědí, odkud pochází znečištění dvou vrtů v Poličce na Svitavsku. Kvůli fekálním bakteriím měly v létě problémy stovky lidí a někteří skončili v nemocnici. Zdá se, že pitnou vodu kontaminovaly kaly z místní strouhy. Radnice nyní rozhodla, že kvůli tomu jeden vrt nebude vůbec používat.

Na koho reportér televize Nova v Poličce narazil, ten tvrdil, že musel ze zdravotních důvodů zrychlit krok. Z PET lahví letos v létě raději vařily i místní restaurace. "Musíme jezdit do Svitav a Litomyšle, kde kupujeme vodu," prozradil v srpnu provozovatel restaurace a hotelu Martin Štěpánek.

Hygiena nechala tehdy raději vrty odstavit, dokud úřady nezjistí příčinu znečištění. Ty jsou teď konečně na dobré stopě. Zřejmě nepůjde o vadnou kanalizaci, jak se nejdřív domnívaly. Odborníci už našli místo pravděpodobného znečištění, má to být místní strouha. Ta je od kontaminovaného vrtu vzdálená asi sto metrů.

Strouha v době dešťů ústí do Bílého potoka, ten je nyní ale bez vody. Koryto obsahuje patrně velké množství usazenin a kalů a materiál se nejspíš dostal hluboko do podzemí.

"To podloží pracuje, vlivem sucha dochází ke změnám podloží pod potokem a dochází k průsaku,“ popsal místostarosta Poličky Pavel Štefka (ANO).

Související obsah

Radnice boj s přírodou asi nevyhraje a nyní je přesvědčena, že vrt nebude používat patrně vůbec. Tím však vzniká velká škoda. "Investice byla před patnácti lety zhruba milion korun," dodal místostarosta. Zatím ale není rozhodnuto, zda vedení města nechá vybudovat nový vrt.

Zatím se budou muset obyvatelé spolehnout na jiné podzemní zdroje. Někteří lidé už ale vodě přestali věřit a žádali za útrapy odškodné. Balená voda měla v létě ve městě cenu zlata. Došlo to dokonce tak daleko, že v obchodech zůstaly jen prázdné regály.

pan, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Znečištění

Důležité Události

Píše se na Deník.cz