Kartel

Do městečka vtrhlo komando kartelu, při přestřelce zemřelo 14 lidí!

V Mexiku dál zuří válka s drogovými kartely. Úřady, policie i armáda jsou bezmocní a v ohrožení. Ozbrojenci podle svědků vpadli do městečka na severu země a zaútočili na tamní úřady, 14 lidí nepřežilo. Jen za loňský rok si boj s kartely vyžádal 36 tisíc obětí.

Všudypřítomné stopy po střelách, vysklené vchodové dveře, opuštěné auto a na něm smrt zvěstující černé vlajky. Taková spoušť zůstala v severomexickém městečku Vija Union po nájezdu členů mexického gangu Cártel del Noreste.

Členové kartelu, který má na svědomí pašování drog, ozbrojené loupeže, únosy či obchodování s lidmi, si prostříleli cestu na tamní radnici a s sebou odvedli několik rukojmí. Při přestřelce zemřeli vedle deseti členů gangu i čtyři policisté.

Násilí je v Mexiku denním chlebem a sahá i za jeho hranice. Je to sotva měsíc, co Spojenými státy otřásla brutální vražda devíti členů tamní komunity mormonů. Tři ženy a šest dětí zastřelili členové drogového kartelu ve chvíli, kdy se v koloně spolu s dalšími členy rodiny přesouvaly na jiné místo.

Prezident Donald Trump teď chce mexické drogové kartely zařadit na seznam zahraničních teroristických organizací a pomoct Mexičanům v boji proti nim. Ročně prý kvůli tomu, co se děje v Mexiku, zemře okolo 100 tisíc občanů Spojených států.

Související obsah

"Mexiko bojuje s kartely, které ovládají realitní trh a mají obrovský vliv a moc. Našim úkolem je, abychom jim s tímto bojem pomohli," nechal se slyšet americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Mexiko se už proti Trumpovým plánům ohradilo a varovalo, že nedovolí, aby byla narušována suverenita země. "Ozbrojení cizinci nemohou zasahovat na našem území. Věřím, že přesvědčíme Spojené státy, že Mexičani jsou schopni zjednat si pořádek," ohradil se mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Na americkém seznamu teroristických organizací jsou radikální hnutí jako je al-Káida, Islámský stát nebo africká islamistická skupina Boko Haram.

pez, TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz