Transsexuál

Žádostí o změnu pohlaví přibývá, v Brně museli zřídit čekací listinu

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala od roku 2012 dvojnásobný počet žadatelů o změnu pohlaví. Jen za poslední dva týdny kontaktovalo tamní lékaře šest nových klientů, z toho tři nezletilí. Většinou jde o dívky, které se cítí jako chlapci. Klientů je tolik, že je nemocnice musí zapisovat na čekací listinu.

Že se v holčičím těle necítí dobře, věděl například Eddie už od dětství. V patnácti ale sebral odvahu a rozhodl se, že si identitu vybojuje. Informace od lékařů a z internetu vytiskl do složky, kterou zanesl rodičům. "Řekl jsem, že toto jsem já a jestli mě budou brát takového, jaký jsem, tak za to budu rád," popsal Eddie.

Rodiče pochopili, že to myslí vážně a Eddieho změnu se rozhodli podpořit. Právě podpora nejbližších je pro ty, kteří žádají změnu pohlaví, naprosto zásadní. 

"Když vás nevezme okolí, tak je to něco, s čím pak musíte celý život žít a bojujete s tím," dodal Eddie. Proces přeměny pohlaví probíhá v několika fázích. Nejprve opakovaná sezení s psychiatrem, psychologem a sexuologem. Následuje řada lékařských vyšetření a takzvaný real-life test, tedy takzvaný test skutečného života.

Související obsah

"Jde o možnost či zkušenost žít v opačné pohlavní roli, kdy se klientům doporučuje, aby si přeměnili jméno na pohlavně neutrální, například Alex Nováků," vysvětluje primářka sexuologického oddělení Petra Sejbalová.

Pak následuje hormonální léčba. "Za několik měsíců můžeme na pacientovi pozorovat opravdu viditelné změny. Je jiný typ ochlupení, rychlost růstu vousů, tvorba akné, kvalita vlasů a podobně," popisuje endokrinolog Karel Starý.

Závěrečné operace schvaluje odborná komise na ministerstvu zdravotnictví. Většinu z nich hradí zdravotní pojišťovna. Klient musí být plnoletý a musí mít za sebou minimálně dvanáct měsíců hormonální léčby," dodává primářka sexuologického oddělení.

Související obsah

Od začátku Eddieho přeměny uběhlo sedm let, první operaci prodělal před dvěma lety. Fyzicky nejtěžší pro něj bylo odstranění prsou, psychicky pak odebrání vaječníků a dělohy. Vystudovaný truhlář teď hledá práci, píše blog a připravuje knihu.

"Vyloženě mi to přineslo klid a pokoj do duše, protože teď můžu žít svůj plnohodnotný život, který jsem žít nemohl," tvrdí Eddie. Příčiny vzniku transsexualismu odborníci zatím neznají. Zkoumají se vlivy genetiky i některých hormonů v průběhu vývoje plodu.

pan, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz