Domácí

Středočeské Máslovice dělají jménu čest. Vystavují máslový betlém

Ve středočeské vísce Máslovice je k vidění unikátní betlém. Na rozdíl od tradičních dřevěných či slaměných betlémů je ten místní ale vyřezán z másla. Výroba máslových betlémů je tu tradicí už od roku 2000.

Máslovice se nacházejí zhruba sedm kilometrů od Prahy a po vzoru irského města Cork je i zde vidět muzeum másla. To vzniklo roku 1997 a od roku 2000 vystavuje máslové betlémy. Figurky přitom nepochází z dílny žádného výtvarníka. Ti měli výrobu na starost pouze prvních osm let.

Zdroj: TV Nova

"Od roku 2008 jsme začali zvát veřejnost k tvoření betlémů, takže teď je to vlastně dílo účastníků tvořivé dílny," řekla starostka Máslovic Vladimíra Sýkorová.

Betlémům navzdory netradičnímu materiálu nic neschází a najdeme tu vše, co dělá betlém betlémem - domky, hvězdy, anděly a samozřejmě svatou rodinu. "Na letošní betlém se spotřebovalo 24 kilogramů másla," dodala Sýkorová.

Související obsah

Betlém z másla je tu k vidění do 26. ledna. I když v muzeu mají chladno jako v ledničce, ke konci výstavy už je na figurkách prý docela znát, jak dlouho tu stály. Dle slov starostky Máslovic se na figurkách začnou postupně objevovat černé fleky, jak máslo pracuje a stárne. Na chleba tedy určitě namazat nepůjde.

Vyřezává se prý lépe z čerstvého másla, rukou na něj ale řezbáři moc sahat nesmějí. K výrobě postaviček tak používají hlavně špachtle a nožíky. Místní i návštěvníci si nápad vyrábět betlémy z másla vychvalují a žasnou nad zručností jejich autorů.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz