Klinická smrt

Mirka před lety prožila klinickou smrt: Teď popsala, co při ní spatřila

Přibližně 10 procent lidí na světě zažilo klinickou smrt a teď mohou vyprávět o tom, co spatřili. Jedním z nich je i paní Mirka, která se po 26 letech rozhodla o prožitku promluvit.

Stalo se to v roce 1993. Paní Mirka se připravovala na svůj třetí porod císařským řezem. Tentokrát ale vše neprobíhalo, jak by mělo. Při zákroku ztratila velké množství krve a lékaři museli bojovat o její život.

Podle odborníků klinická smrt znamená, že "člověku přestane bít srdce a přestane dýchat, v tu chvíli upadá do bezvědomí". Pokud je resuscitace úspěšná a obnoví se srdeční činnost i dýchání, může se dotyčný probrat do normálního stavu vědomí, a to i bez závažných následků.

"Ke klinické smrti vede celá řada stavů, jako např. závažné krvácení, srdeční zástava např. po úrazu elektrickým proudem, srdeční arytmie, tedy porucha srdečního rytmu, otrava, předávkování drogami a další. Příčiny mohu být opravdu různorodé," vysvětluje pojem primářka Anesteziologicko-resuscitačního oddělení FN Brno Dagmar Seidlová.

Paní Mirka si ze stavu klinické smrti odnesla nadpozemský zážitek. "Viděla jsem krásný tmavý les, kolem mě se míhaly kmeny a na konci byla zlatá paseka. Když jsem k ní došla, tak na té pasece létali motýli a papoušci krásně barevní, byli ze závojů, stejně velcí jako já a krásně mě ovívali. Nesmím zapomenout na to, že mi při tom hrála rajská hudba a opravdu jsem se cítila moc krásně," popsala paní Mirka.

 

Související obsah

Potom prý přišel zlom, paní Mirka uslyšela z dálky hlasy doktorů a sester, jak se o něčem dohadují. Přesto šla "snem" dál, až najednou uslyšela i svůj vnitřní hlas. "Vždyť já ještě neviděla svoje miminko a já ho přece chci vidět," znělo paní Mirce v hlavě. Vtom se prožitek rozplynul a paní Mirka byla zpět ve svém těle. Celý zážitek jí přišel jako jeden krásný a příjemný sen.

Po probuzení na lékařském pokoji na Mirku čekali operující, sestry i anesteziolog. Všichni si prý oddechli, že je v pořádku.

V té době se o klinické smrti nejen že nepsalo, ale samotní doktoři o ní s pacienty ani nemluvili. Proto paní Mirka nepátrala, co mohlo způsobit její zvláštní sen, který u prvních dvou porodů nezažila. Až postupem let si začala všímat příběhů, které se o klinické smrti začaly objevovat.

Související obsah

Nejvíce paní Mirku zaujala svědectví o tom, že po klinické smrti se člověku změní pohled na život. Právě to na sobě totiž pociťovala. Začala stavět lásku nad úspěch, více pomáhat lidem i zvířatům a přestala se snažit lidi měnit a spíše je chápat, jací jsou. Od té doby se cítí spokojená a šťastná.

Zážitek s klinickou smrtí by doporučila všem, přemění se prý tak lidské hodnoty. Nyní už nemá z ničeho strach. "Teď se smrti nebojím, i když tu mám krásné tři děti, strach z ní vůbec nemám," říká paní Mirka.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz