Zahraničí

Vorvaň uvízl na pláži a zemřel! V žaludku měl přes sto kilo odpadků

Vorvaň uvízl na pláži a zemřel! V žaludku měl přes sto kilo odpadků
Zdroj: SMASS

Na skotském ostrově Isle of Harris zemřel vorvaň, kterému našli v žaludku přes sto kilo odpadků. Ve svém těle měl rybářské sítě, lana, tašky a plastové kelímky. Zatím však není jasné, jestli odpad přispěl k úhynu živočicha.

Místní lidé, kteří ve čtvrtek na pláži mrtvolu našli, jsou přesvědčeni, že nález potvrzuje rozsáhlost problému znečištění moří. "Bylo to nesmírně smutné. Především, když jste uviděli ty rybářské sítě a další odpadky, které měl v žaludku," popsal Dan Parry, který žije v nedalekém Luskentyre.

"Procházíme se po těchto plážích téměř každý den a vždy mám s sebou tašku, do které sbírám odpad, většinou rybářský," doplnil. Členové organizace Scottish Marine Animal Stranding Scheme (Smass), kteří upozorňují na tragické případy mořských živočichů, provedli pitvu uhynulého vorvaně. Nenašli přímý důkaz, že by za jeho smrt mohl právě odpad.

Související obsah

"Zvíře nebylo v mimořádně špatném stavu, i když je stále možné, že toto množství odpadků přispělo k jeho uvíznutí na mělčině. Nenašli jsme ale důkazy, že by odpad na něj měl vliv nebo mu zablokoval vnitřnosti. Toto množství plastů v jeho žaludku je však nepochybně otřesné a muselo mu zkomplikovat trávení," dodal Parry.

"Jedná se o další důkaz hrozby, kterou pro mořské živočichy představují odpadky a ztracené nebo odhozeny rybářské náčiní," uvedla organizace v prohlášení na sociální síti Facebook. Počty velryb a delfínů, které ročně uvíznou na skotském pobřeží, údajně stoupají. V roce 2009 jich bylo 204 a v roce 2018 více než 930.

 
POZOR: Galerie obsahuje drastické záběry

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu

Velvyslanec Francie se vrátí do Spojených států. Telefonický rozhovor mezi prezidenty Joe Bidenem a Emmanuelem Macronem zmírnil napětí mezi zeměmi poté, co Američané připravili Francouze o miliardovou zakázku na dodávku ponorek pro Austrálii, aniž by svého tradičního spojence předem informovaly.

Krátká zpráva

USA zdvojnásobí dar covidových vakcín chudším zemím na miliardu

Spojené státy zdvojnásobí počet covidových vakcín, které daruje chudším zemím, na více než miliardu, oznámil prezident Joe Biden. K naočkování populace v rozvojových zemích je podle odborníků potřeba pět až šest miliard dávek.

Píše se na Deník.cz