Zahraničí

Fatální selhání? Studenta (18) během vyučování zasáhla elektřina

Běžná vyučovací hodina se pro budoucího maturanta změnila v boj o život.

Osmnáctiletý student střední průmyslové školy elektrotechnické ve slovenských Nových Zámcích už druhý den bojuje o život. Během vyučování ho zasáhl proud o síle téměř 400 voltů. K úrazu došlo na hodině elektrického měření. Učitel, ač měl v tu chvíli v učebně pouze tři studenty místo obvyklých devíti, zapomněl odpojit zařízení od proudu.

Rodina zraněného chlapce je šokována nejen tím, že se o incidentu dozvěděli až více než hodinu a půl poté, co k němu došlo. Navíc škola o události hovořila jen jako o drobném úrazu.

Zasažený chlapec musel být okamžitě transportován do nemocnice, jeho otec škole vyčítá, že ho nechala odjet samotného, nikdo dospělý ze strany školy ho nedoprovázel. "Škola o to neprojevila vůbec zájem, ten měli jen jeho spolužáci," svěřil se s pláčem otec postiženého chlapce televizi Markíza. A byli to opět spolužáci, kdo zraněného Jána až do příjezdu záchranářů oživovali. I to vnímá rodina jako další důkaz, že o nijak lehké zranění jít nemohlo. Učitel, který zřejmě chybu způsobil, dle jeho slov na vzniklou situaci nijak nereagoval.

Související obsah

Zraněný student byl převezen do nemocnice v Nových Zámcích, momentálně je v umělém spánku a jeho stav je nadále kritický. "Pacient je po opakované resuscitaci na klinice anesteziologie a intenzivní medicíny, lékaři nadále bojují o jeho život," uvedl tiskový mluvčí nemocnice. Rodina se obává, že zásahem proudu by mohl být postižen zejména chlapcův mozek.

Do školy přišla kromě policistů i kontrola z inspektorátu práce. Hned první zjištění jsou v neprospěch školy. "Už nyní můžeme hovořit o fatálním selhání při výchově a vzdělávání studentů. Studentům nebyly například vůbec přidělené účinné ochranné pomůcky," uvedl mluvčí inspektorátu.

Související obsah

Rodina chlapce se ve škole setkala s učitelem, při jehož hodině k incidentu došlo. Nedočkala se od něj ani vysvětlení, ani projevení lítosti. "Ani se neomluvil, jen řekl, že žádné pochybení nezpůsobil," uvedl Jánův otec.

Sám se byl také v učebně podívat, upozornil na odhalené konektory, vše dostupné volnou rukou. "Bylo jen otázkou času, kdy to někoho zasáhne," uvedl. Policie vyšetřuje okolnosti případu jako přečin ublížení na zdraví.

tn.cz / tvnoviny.sk
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz