Zahraničí

Ředitelka udělala cvičný teroristický útok, neřekla to. Dítě skočilo z okna

Ředitelka udělala cvičný teroristický útok, neřekla to. Dítě skočilo z okna
Zdroj: Profimedia

Obrovský šok zažily děti ve škole v polském Varmijsko-mazurském vojvodství. Jejich ředitelka se rozhodla uspořádat simulaci teroristického útoku. Nikomu to ale dopředu neoznámila. Jakmile do školy vtrhli oblečení muži v kuklách a se zbraněmi, všichni se vyděsili. Jedno dítě se tak bálo, že se rozhodlo vyskočit z okna. Ředitelku městská rada propustila.

Ve čtvrtek 14. listopadu žáci usedli do lavic základní školy v polském městě Barczew ve Varmijsko-mazurském vojvodství na severu země. Součástí komplexu je také mateřská školka a střední škola. Vyučování od rána probíhalo jako vždy podle plánu. Jenže najednou do budovy vtrhli maskovaní lidé v kuklách, v rukách měli samopaly a ozývaly se rány. Probíhal totiž cvičný teroristický útok.

O něm však ředitelka nikoho neinformovala. Útok se konal v přízemí budovy, kde se nacházelo několik tříd. Nikdo nevěděl, co se to děje. "Děti byly vyděšené. Samozřejmě, že ne všechny, záleží na citlivosti…," řekla deníku TVN 24 Barbara Szalaj-Borowiec, ředitelka Městského vzdělávacího a zdravotnického centra. Jedno z dětí se dokonce snažilo zachránit skokem z okna. Naštěstí se mu nic nestalo, jelikož byl v přízemí.

Incident portálu popsal jeden z učitelů. "Tehdy jsem byl ve třídě se svými dětmi. Musím říct, že jsem se cítil trochu sám, hlavně proto, že tam děti začaly panikařit. Chtěli jsme opustit učebnu, když jsem zaslechl rány a výstřely a žáci křičeli," vzpomínal učitel. Poté uzamkl třídu a začal děti utěšovat.

Související obsah

Rodiče celá situace velmi pobouřila a vše ohlásili Městské radě školství, zdravotnictví a sociálních věcí. Ta uspořádala schůzi s rodiči 20. listopadu. "Během setkání řekla ředitelka, že školy jsou povinné takové akce provádět…Pokud tak neučiní, po reálném útoku by rodiče vinu dávali správě zařízení, že takovou akci neprovedla a děti se nic nenaučily," vysvětlila Borowiecová. Ředitelka však dodala, že ne všechno proběhlo tak, jak mělo.

Rada se rozhodla ředitelku k 29. listopadu propustit. Podle starosty města Andrzej Maciejewski vystavila ředitelka děti a studenty stresu a způsobila ohrožení jejich života a zdraví. "V instituci jsou děti, které mají rozhodnutí o potřebě zvláštního vzdělávání. Ředitelka nezohlednila jejich potřeby, nespecifikovala jejich psychický stav a nebyla schopna posoudit, jak budou reagovat děti s autismem a Aspergerovým syndromem," uvedl starosta.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz