Zahraničí

Robert Fico čelí obvinění kvůli rasové nenávisti, hrozí mu až pět let

Robert Fico čelí obvinění kvůli rasové nenávisti, hrozí mu až pět let
Zdroj: Profimedia

Slovenská Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila bývalého slovenského premiéra Roberta Fica z rasové nenávisti. Důvodem má být, že se zastal svého kolegy poslance Milana Mazurka, který byl odsouzen za extremistické výroky v rádiu.

Vyšetřovatel NAKA obvinil Roberta Fica z trestných činů hanobení národa, rasy a přesvědčení, podněcování k národnostní, rasové a etnické nenávisti v souběhu s trestným činem schvalování trestného činu. "Přestože Nejvyšší soud SR rozhodl, že extremistické výroky exposlance Milana Mazureka jsou trestným činem a odsoudil ho za ně, Robert Fico měl s nimi veřejně souhlasit, a tak svůj postoj šířit přes sociální sítě. Může mu hrozit trest odnětí svobody na jeden až pět let," uvedla na svých sociálních sítích slovenská policie.

Milan Mazurek za rasistické výroky na adresu romské menšiny musí zaplatit pokutu deset tisíc eur, jinak mu hrozí vězení. Zároveň v září skončil v parlamentu. "Podle ústavy tam totiž nesmí sedět odsouzený poslanec. Jde o první takový případ v historii Slovenska," uvedl web tvnoviny.sk.

Související obsah

Podle Fica "Milan Mazurek řekl jen to, co si myslí téměř celý národ", napsal web tvnoviny.sk. Tvrdil, že orgány činné v trestním řízení a soudy často rozhodují pod tlakem médií, a nikoli na základě skutečných důkazů. "Pokud někoho popravíte za pravdu, uděláte z něj národního hrdinu," citoval expremiéra slovenský web.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz