Výbuch plynu

Panelák klidně zbourejte, souhlasí majitelé bytů. Další FOTO zkázy

Záchranáři i dva dny po tragickém výbuchu prešovského paneláku prohledávali sutiny. Společně se speciálně vycvičeným psem vystoupali za velmi riskantních podmínek do 12. patra, které zůstalo nejvíce poničené. Co bude dál se zdevastovaným věžákem, zatím není jasné. Jeho demolici už podpořili samotní majitelé bytů.

Také v neděli pokračovali horští záchranáři se psem v prohledávání bytového domu v Prešově, který v pátek po poledni zničila exploze unikajícího plynu. 

"Ve spolupráci s hasiči se zaměřili na nejvíce poškozené 12. poschodí a prostory bývalého schodiště. Vzhledem k závažnému poškození statiky budovy se zasahující záchranáři pohybovali po vysazení z plošiny zejména po obvodu budovy," popsala Horská záchranná služba na své facebookové stránce.

Do vnitřních částí paneláku tak podle horských záchranářů mohl vstoupit pouze speciálně vycvičený pes. I přes veškeré úsilí se jim však nikoho najít nepodařilo. Nevyloučili možnost, že tělo pohřešované ženy, vzhledem k velmi vysoké teplotě, mohlo úplně shořet. "Horská záchranná služba tímto vyjadřuje upřímnou soustrast všem pozůstalým," vzkázali na sociální síti. 

Osud věžáku je zatím nejistý

O tom, zda půjde celý panelák v ulici Mukačevská k zemi, se rozhodne v nejbližších dnech. Podle prešovské primátorky Andrey Turčanové dorazí v pondělí na místo zástupci firmy, která se zabývá bouracími pracemi. Přizváni budou také soudní znalci z oboru statika. 

"Vzhledem k tomu, že se blíží svátky a statika budovy je tak poškozená, že hrozí kdykoli její zřícení, chceme, aby se rozhodlo v průběhu nejbližších dnů," slíbila podle televize Markíza primátorka.


Související obsah

Vlastníci bytů v paneláku s jeho zbouráním v případě nutnosti souhlasí. Rozhodli tak na nedělní mimořádné schůzi. "Vlastníci bytů se rozhodli podpořit zbourání bytovky. Konečnému rozhodnutí, které podpořili všichni majitelé bytů v daném paneláku, předcházela poměrně emotivní diskuse," uvedl slovenský deník Korzár.

Okolí věžáku nyní hlídají policisté a vojáci. Krátce před pondělní desátou hodinou dopoledne začali okolo poškozeného domu stavět plot.

Podívejte se na slova lidí, kteří přežili výbuch paneláku. Více v reportáži televize Markíza:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Krátká zpráva

Řecko zavádí povinné očkování proti covidu-19 pro lidi starší 60 let

Řecká vláda rozhodla o povinném očkování proti covidu-19. Týká se lidí starších 60 let, kteří ho budou muset podstoupit do poloviny ledna. Pokud se někdo z této věkové skupiny obyvatel naočkovat nenechá, hrozí mu pokuta ve výši 100 eur. "Je to cena, kterou musíme zaplatit kvůli zdraví," okomentoval povinné očkování řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Ze zhruba jedenácti milionů Řeků je naočkováno 63 procent. Z rizikové skupiny nad 60 let není naočkováno asi 520 000 lidí, píše agentura Reuters.

Píše se na Deník.cz