Vánoce

Dárky v posteli i vánoční sauna. Takhle slaví svátky lidé ve světě

Dárky v posteli i vánoční sauna. Takhle slaví svátky lidé ve světě
Zdroj: Getty Images

Zatímco pro Čechy jsou oslavy Vánoc spjaté s kaprem, řízky, bramborovým salátem a cukrovím, lidé jinde ve světě mají úplně jiné zvyky. Někde dokonce oslava Vánoc začíná mnohem dřív než u nás.

Proto se nyní podíváme na to, jak slaví svátky lidé v Řecku, Švédsku, Finsku a exotické Dominikánské republice. Přehled připravil portál Letuška.

Švédsko

Vánoce v severské zemi začínají už 13. prosince, kdy seveřané slaví den svaté Lucie průvodem, který doprovází zpěv koled. V čele jde vybraná dívka s korunou a svíčkami na hlavě, která je oblečena do dlouhé bílé košile s rudou stuhou. Na štědrovečerní tabuli nesmí chybět sušená treska s bílou omáčkou a kořeněný chléb s hřebíčkem a zázvorem, kterému se říká Vörtbröt. Dárky tu po večeři naděluje dědeček Jultomten s pomocí skřítků Julnissarů.

Finsko

V zemi tisíce jezer je rituálem na Štědrý den už snídaně. Servíruje se rýžový nákyp, ve kterém je zapečená mandle. Kdo ji najde, bude mít podle pověsti v následujícím roce svatbu. Večer se rodiny scházejí mimo jiné nad zeleninovým salátem a vánoční šunkou.

Související obsah

 

Hodným dětem nosí dárky Joulu Pukki. Toho doprovázejí vánoční skřítci, kteří odnášejí všechny zlobivé děti do ledového království. "Svátky ve Finsku probíhají v uvolněnější atmosféře, něž je u nás zvykem. Dokonce je téměř povinností dojít si odpočinout do finské sauny,“ říká ředitel letenkového portálu Josef Trejbal.

Řecko

I obyvatelé oblíbené dovolenkové destinace už zpravidla zdobí vánoční stromky. Ale nebylo to tak vždycky. V minulosti totiž v přímořských oblastech zdobili hlavně lodě. Na Vánoce se zpravidla připravuje vepřové maso, klobásy nebo závitky plněné mletým masem. Celou atmosféru podtrhují malí koledníci, kteří brázdí ulice.

Řecké děti přitom dárky dostávají s plným servisem - svatý Mikuláš jim je nosí až do postelí.

Související obsah

Dominikánská republika

V této exotické destinaci se kromě latinskoamerických melodií setkáte i s neobvyklým vánočním zvykem Angelitos - Andílci. Dodržuje se obvykle mezi přáteli, ve škole nebo ve firmách. Jména lidí se napíší na papírky, zamíchají se a každý si vylosuje osobu, které bude každý adventní týden tajně nadělovat dárky. Kdo byl jejich andílkem, se dozví až na konci svátků.

TN.cz

K tématu Vánoce

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz