Mostecká uhelná znovu u soudu. Projednávají se utajované informace

Pražský soud pokračuje v projednávání privatizace Mostecké uhelné společnosti. Na jednání by ve středu měly zaznít dosud utajované informace.

U Městského soudu v Praze, který se zabývá spornou privatizací a údajným vytunelováním Mostecké uhelné společnosti, by měly být předčítány zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS). Ty podle spekulací dokazují, že tehdejší vláda měla k dispozici dokument, který signalizoval nezákonné aktivity. Vláda ale na ně prý nereagovala a nechala věcem volný průběh.

Jádrem sporu je odprodej téměř polovičního podílu společnosti firmě, za kterou ale měli stát lidé z čela právě Mostecké uhelné. Česká policie privatizaci Mostecké uhelné prověřuje už od roku 1999. Během toho byla kauza třikrát odložena. A to s odůvodněním, že k trestnému činu nedošlo.

Počtvrté bylo trestní stíhání zahájeno v roce 2012 a o pět let později vrchní státní zastupitelství v Olomouci obžalovalo bývalé manažery společnosti Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Jiřího Diviše, Oldřicha Klimeckého a Petra Krause a bývalého náměstka ministra průmyslu Roberta Sýkoru.

Související obsah

Případem se zabývala i švýcarská justice a obviněné uznala vinnými z podvodu a praní špinavých peněz. Kraus je od května za mřížemi ve Švýcarsku a odpykává si trest 16 měsíců. Obžalovaní přitom právě kvůli svému pravomocnému odsouzení ve Švýcarsku odmítají, aby jejich roli v privatizaci uhelné společnosti řešil ještě český soud.

Ten v Praze začal v devět hodin ráno a dorazili na něj tři z pětice obžalovaných. Právě kvůli odtajnění dokumentů BIS je soudní líčení pro veřejnost nepřístupné.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Soud

Důležité Události

Píše se na Deník.cz