Domácí

Jsou Vánoce u nás levnější než v Polsku či Německu? SROVNÁNÍ

Brambory, majonéza, cukr nebo mouka. To jsou potraviny, bez kterých se přípravy na Vánoce neobejdou. Televize Nova sestavila nákupní seznam a srovnala ceny v Česku se sousedními zeměmi.

Ve srovnání s okolními zeměmi jsou Vánoce v Česku druhé nejdražší. Za stejný nákup Slováci, Němci i Poláci zaplatí méně než my. Jenom v Rakousku jsou potraviny podstatně dražší.

Výjimku představuje cibule, kterou Rakušané kupují nejlevněji. Cibule v Polsku naopak vyjde velmi draho, lidé tam za ni zaplatí o téměř čtvrtinu víc než u nás.

Brambory ale máme ze všech států nejdražší, v Polsku naopak stojí nejméně. Nejlevněji v našich obchodech nakoupíme cukr a mandarinky, které například v Německu stojí více než dvakrát tolik.

Související obsah

Žádná z potravin na nákupním seznamu nicméně není v Německu nejdražší. Naopak tam má řadu položek, které ze srovnání vychází nejlevněji - kotlety, máslo a řepkový olej.

Největší množství nejlevnějších potravin ale najdeme v Polsku. Za nejnižší ceny se tam prodávají brambory, tuk na pečení, mouka, cukr, vejce a majonéza. Na druhé straně je Rakousko, kde stojí mandarinky, kotlety, máslo, cukr, vejce a majonéza nejvíc ze všech srovnávaných zemí.

Za celý nákupní seznam Češi zaplatí 412,80 korun. V Německu by tytéž potraviny stály 394,90 korun, v Polsku 409,60 korun, na Slovensku 411,20 korun a v Rakousku 544,50. Na celkové srovnání i jednotlivé položky se můžete podívat v tabulce výše. Ceny potravin jsou přepočtené na koruny.

Do zahraničí nejezdíme nakupovat potraviny jen kvůli ušetřeným korunám, ale i kvůli mnohdy lepší kvalitě výrobků. Z Německa si vozí lidé nejčastěji čokolády, kakao, výrobky z masa a prací prostředky. Z Polska zase ryby, sýry, mléčné výrobky, uzeniny, nebo zeleninu. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz