Radar

Starosta Varnsdorfu zůstává v policejní cele, může skončit ve vazbě

Obviněným v kauze podivného pronájmu rychlostních radarů ve Varnsdorfu na Děčínsku hrozí až dvanáctileté vězení. Policie včera brzy ráno zatkla starostu města Stanislava Horáčka (nezávislý). V poutech skončili i místostarosta a podnikatel, který pro město radary spravoval. Vyšetřovatelé je obvinili ze zvlášť závažných trestných činů, mezi kterými nechybí ani korupce.

V cele prozatím zůstává kromě starosty Horáčka také místostarosta Josef Hambálek (ANO) a podnikatel Miloš Schubert. Celkově policie obvinila pět lidí, u zbylých dvou ale zatím zůstává nejasné jejich napojení na radarovou kauzu. Vazbu policie ale navrhuje jen pro starostu, místostarostu a podnikatele. Starosta strávil druhý den v cele předběžného zadržení.

"Státní zástupce v průběhu 24 hodin musí rozhodnout, jestli návrh na vazbu soudu podá, či nikoliv. Aktuálně státní zastupitelství ten podnět vyhodnocuje. Je tam obvinění v souvislosti s problematikou zadání veřejných zakázek, na otázce právní kvalifikace se ještě pracuje," uvedl žalobce Dan Anděl.

Související obsah

Ročně radary změřily okolo statisíce hříšníků. A protože obvinění od říjnové razie na městském úřadě věděli, že po nich jde policie, zřejmě se rozhodli krýt si záda. Podle informací televize Nova měli někteří obvinění na pondělí objednaného specialistu, který měl jejich kanceláře prověřit, jestli v nich nejsou nainstalované odposlechy.

Radarová kauza se ve Varnsdorfu táhne od začátku roku. Pronájem radarů soukromé firmě se nelíbí ministerstvu vnitra ani Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který městu uložil tři pokuty za celkem milion korun. Za každý změřený přestupek totiž soukromá firma inkasuje 300 korun. Ročně tam radary změří přibližně sto tisíc přestupků.

pez, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz