Plasty

Každý v EU průměrně vytřídí 31 kilo plastů. Tohle jsou nejčastější chyby

Každý v EU průměrně vytřídí 31 kilo plastů. Tohle jsou nejčastější chyby
Zdroj: Profimedia

V Evropské unii se podle posledních statistik recykluje přibližně 42 procent z celkového plastového odpadu. Česko patří mezi pět nejlepších států Evropy, co se týče recyklace plastů. Informoval o tom evropský statistický úřad Eurostat.

Jeden občan EU v průměru vyprodukuje 31 kilogramů plastového odpadu. Použité plasty, které se nevytřídí, se přitom objevují v oceánech, řekách, zemědělských půdách a jejich kousky i v ovzduší.

Evropská unie proto dlouhodobě tlačí na regulaci odpadu a co největší množství recyklovaných plastů. Češi přitom patří mezi nejlepší třídiče v EU. Nejvíce recyklovaného odpadu měla podle nejnovějších dat Eurostatu z roku 2017 Litva (74 %).

Česko s 59 procenty recyklovaných plastů předběhlo ještě Bulharsko (65 %), Kypr (62 % podle údajů z roku 2016) a Slovinsko (59 %). Až po naší zemi pak následuje Slovensko (52 %) a Nizozemsko (50 %).

Naproti tomu méně než třetinu (nebo právě tolik) plastových obalů vytřídily Malta (24 % podle údajů z roku 2016), Estonsko, Francie a Finsko (shodně 27 %), Irsko (31 %), Maďarsko (32 %), Lucembursko a Rakousko (oba státy 33 %).

Související obsah

I lidé, kteří třídí, ale mohou lehce udělat chybu. Někteří z nich totiž netuší, co do kontejneru patří a co už ne. Informace, kterými byste se měli řídit, najdete na každém kontejneru.

Obecně se ale dá říct, že mezi plasty patří sešlápnuté PET láhve, plastové sáčky, tašky a folie, obaly od CD disků, obaly od čistících a kosmetických přípravků a další.

Naopak byste do kontejneru neměli házet mastné plastové obaly, obsahující zbytky potravin nebo čistících prostředků, podlahové krytiny, novodurové trubky nebo obaly od žíravin a barev. Pěnový polystyren můžete vhazovat v menších kusech.

adb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch má koronavirus

Šéf resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) má koronavirus. "Z pátku na sobotu mi nebylo dobře, proto jsem si došel preventivně na PCR test. Ten bohužel ukázal, že jsem pozitivní. Nastupuji tak do 14denní izolace. Díky očkování mám mírný průběh a budu pracovat z domova," napsal na twitteru.

Píše se na Deník.cz