Zahraničí

Výbuch v Prešově mohl být ještě horší! Zmírnilo ho zřícené schodiště

Katastrofa v Prešově mohla být podle odborníka ještě horší. Kdyby totiž schodiště nebylo zbořené, mohl by výbuch zřejmě zdevastovat i další poschodí. Plyn se do stoupaček dostal nejspíš přes spáry mezi panely, které dělníci neutěsnili.

Silný výbuch v Prešově a jeho následky zaskočily i experty. Exploze měla sílu několika kilogramů trhaviny. Děkan Hornické fakulty Technické univerzity v Košicích Michal Cehlár tvrdí, že katastrofa mohla být ještě horší.

"Pokud by to schodiště nebylo zbořené, je možné, že by došlo k poškození dalších pater, protože tam byl tlak," řekl pro zpravodajský portál TVNoviny.sk.

Plyn je lehký, stoupá nahoru a neměl kam uniknout. Proto se nahromadil v nejvyšších poschodích. "Aby plyn vybouchl, potřebuje impuls. Mohl jím být elektrický proud z vypínačů nebo z trafostanic," vysvětluje Cehlár.

Související obsah

Domovník už nejspíš tuší, jak se plyn mohl dostat do stoupaček v paneláku. Plyn nejspíš vniknul do teplovodního potrubí, které před bytovkou odřízli. Dno je z betonu, na kterém jsou panely. Ty podle něj dělníci neutěsnili, takže plyn mohl unikat přes spáry.

Slovensko ministerstvo vnitra ve čtvrtek ocenilo trojici hasičů, kteří zasahovali po výbuchu v paneláku. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz