Vrtulník

Metnar podepsal smlouvu na nové vrtulníky. Nahradí sovětské stroje

Česká armáda nakoupí nové americké bitevní vrtulníky za téměř 15 miliard korun. Ministr obrany Lubomír Metnar podepsal ve Spojených státech smlouvu, která má podle něj české vrtulníkové letectvo dostat do 21. století. V současnosti létají naši piloti na strojích vyrobených ještě v Sovětském svazu.

Sovětské bojové stroje Mi-24 a Mi-17 se do výzbroje armády zařadily v polovině 80. let minulého století a další následně vojáci dostali jako splátky ruského dluhu.


Nyní po bezmála půl století se chystá náhrada. Americké stroje by se do výzbroje armády měly zařadit v roce 2023. Ministr obrany ve Spojených státech podepsal objednávku na osm víceúčelových a čtyři bojové vrtulníky.


"Samozřejmě vyřeší to situaci používání zastaralých vrtulníků, kde končí jejich životnost, problémy s náhradními díly, interoperabilita v rámci spolupráce s ostatním armádami v rámci aliance," řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Související obsah


Víceúčelové Venomy mohou plnit poměrně širokou škálu úkolů. Výsadky, humanitární pomoc, záchranné operace, ale samozřejmě primární je doprava vojáků. Mohou poskytovat i palebnou podporu.


Naopak Vipery jsou bitevními stroji. Mohou sice provádět průzkum, ale jejich hlavním účelem je útok. Jsou určeny na vzdušné souboje, ale vyzbrojeny jsou i laserem naváděnými raketami pro ničení pozemních cílů nebo zápalnými pumami.


"Je to velký posun v oblasti blízké letecké podpory pro Armády České republiky nejenom ve výzbroji, ale také v nových technologií," zhodnotil náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Související obsah


Součástí kontraktu za téměř 15 miliard korun, což je stejná cena, jako kdyby stroje kupovala americká armáda, je i výcvik personálu nebo údržba a provoz vrtulníků. Podle smlouvy se 30 procent výroby musí uskutečnit v Česku.

Nákupem vrtulníků, které budou mít domovskou základnu v Náměšti nad Oslavou, se bude patrně zabývat Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Veřejnou zakázku totiž zpochybňuje soupeř Američanů, italská zbrojařská firma.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz