Most

Unikátní záznam stavby mostu: Dělníci posunovali 170tunový kolos!

Ve Valech na Pardubicku začala instalace nového mostu. Jeho hlavní konstrukce se přesouvala přes Labe vcelku, a to rychlostí asi deset centimetrů za minutu. V pátek se dělníkům podařilo usadit celkem 60 metrů. A byla to zajímavá podívaná.

Mostní díl ve Valech se hýbal rychlostí hlemýždě, což lidské oko prakticky nezaznamenalo. Až zrychlený záznam ukazuje, že se dílo dařilo. Konstrukce je těžká 170 tun.


Do pohybu ji uváděly dva hydraulické stroje a taky 30 dělníků. Ty obtěžoval velmi studený vzduch, který nad Labem vál. Pro tamní obyvatele i návštěvníky ze vzdálenějších oblastí to ale byla velká atrakce.


Náročnou operaci si nenechal ujít ani Bohuslav Navrátil. Urazil ráno padesát kilometrů, jen aby ji viděl. "Takový monstrum postrkovat před sebou, to je krásný," popsal.


Most dělníci sestavili na pravém břehu řeky. Odsud ho rychlostí deset centimetrů za minutu poslali nad vodu. Páteční akci navíc předcházely týdny příprav.

Související obsah


Most podpírají dočasné konstrukce. Technici je museli umístit v řece, to ale nešlo jednoduše, dno je totiž velmi členité. Práce byla tak nebezpečná, že ji za tmy dělat nešlo. Velká část byla hotová v pátek, zbytek se musel nechat na sobotu.


Stavba za čtvrt miliardy korun bude v létě hotová, a kromě aut tudy budou moci jezdit cyklisté a používat ji budou i chodci. "Nový most bude sedm metrů nad řekou, minulý most byl tři a půl a neumožňoval plavbu lodí," řekl mluvčí Ředitelství vodních cest Jan Bukovský.


Navíc v řece nebude žádný pilíř, což se bude hodit zejména při povodních. Ne všichni ale stavbu obdivují. Kromě dvou lidí podepsali všichni obyvatelé Mělic před dvěma lety petici proti výstavbě mostu, po kterém by do obce mohla proudit kamionová doprava. Lidé se bojí, že si tudy řidiči velkých aut budou krátit cestu na hradeckou dálnici.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz