Velká Británie

Homofob a sexista, znělo na adresu Johnsona! Ten jel děkovat voličům

Staronový premiér Boris Johnson Britům po vyhraných volbách slíbil, že jim vrátí sebedůvěru. Prohlásil to během sobotní návštěvy v severoanglickém obvodu Sedgefield, kde po více než 80 letech zvítězili jeho konzervativci. Naopak v ulicích Londýna i dalších větších měst Spojeného království v pátek proti Johnsonovi protestovaly stovky lidí. Místy došlo i k násilným potyčkám.

"Ne rasismu, ne Borisi Johnsovi!" – stovky nespokojených Britů zvedají nad hlavu transparenty. Prochází londýnskou ulicí Whitehall a míří k budově parlamentu. Lídra konzervativců Borise Johnsona, který ve čtvrtečních volbách obhájil premiérské křeslo, považují za lháře a rasistu.


"Myslím si, že rasismu, sexismu, nenávisti k ženám, homofobii Borise Johnsona se musíme postavit na odpor. Fanatik nemůže volně vládnout této zemi! Byl jsme zklamán z výsledků hlasování pro Jeremyho Corbyna a labouristy. Nemůžeme se vzdát. Přišel čas vyrazit do ulic a zbavit se ho!" vyzval demonstrant jménem Paddy.


Někteří si vzpomněli i na Johnsonovy prohřešky z minulosti. "Volby nejsou všechno! Jsou ale důležité. Cítíme beznaděj a zklamání z toho, že Boris získal většinu. Je to rasista. Je islamofobní! Vždyť ženy nosící nikáb nazývá poštovními schránkami! Nikdy se za to nemusel omlouvat!" upozornila protestující Myriam Scharfová.

Související obsah


Johnson se v sobotu vydal do volebního obvodu Sedgefield na severovýchodě Anglie. Od roku 1935 byli tamní obyvatelé zvyklí volit výhradně labouristy. Nyní ale obvod ovládli konzervativci.


"Dovedu si představit, jak tužky voličů kroužily a nejistě těkaly nad volebními lístky, než se dostaly k nám, konzervativcům. A vím, že lidé mohli změnit volební zvyky dodržované po generace, když hlasovali pro nás. Chci, aby obyvatelé severovýchodu věděli, že my v konzervativní straně a já jim důvěru splatíme!" pronesl Johnson.


Klíčovým cílem zůstává pro premiéra Brexit. Ve svém proslovu před svým sídlem v Downing Street 10 Johnson zdůraznil, že zastánci a odpůrci Brexitu musejí zakopat válečnou sekyru. Jemu bude pomáhat nový kabinet, jehož sestavením ho v pátek pověřila královna Alžběta II.
 

rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz