Ohňostroj

Města a parky zakazují pyrotechniku! Půlka prodejců porušuje zákon

Vypadá to, že ohňostroje v Česku už jsou na ústupu. Stále víc měst je omezuje, navíc proti nim vystupují i ochranáři, kteří chtějí mluvit do povolování velkých ohňostrojů. A do boje s pyrotechnikou a to s tou zakázanou vyrážejí v těchto dnech také pracovníci České obchodní inspekce.

To, co koncem roku a hlavně na Silvestra rezonuje městy, mnohdy připomíná válečnou zónu. Praha bude mít proto místo tradičního novoročního ohňostroje videomapping. Doksy, Znojmo nebo Liberec zase zakázaly používání rachejtlí po celý rok, s výjimkou silvestrovské noci.

"V Liberci jsme už téměř před rokem přistoupili ke schválení vyhlášky, která by regulovala používání pyrotechnických výrobků a lampionů štěstí," popsal primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Výbuchy a světelné efekty vadí nejen lidem, ale i zvířatům. Majitelé psů se konce roku děsí.

Na území všech čtyř národních parků je pyrotechnika zakázaná i o silvestrovské noci a platí to i pro obce. Třeba Inspekce životního prostředí z Ústí nad Labem upozornila na důsledky hlučného letního ohňostroje z Chebu a prohlásila, že poškozuje a stresuje všechna zvířata, která jsou v doslechu.

Související obsah

Inspektoři by byli rádi, kdyby na velké ohňostroje bylo potřeba i povolení ze zákona od místně příslušného orgánu ochrany přírody. Pyrotechnika je přitom k sehnání prakticky všude, nabízejí ji obchodní řetězce, kamenné prodejny i stánky na tržnicích.

"Zábavní pyrotechnika se podle závažnosti dělí na čtyři kategorie, F1 až F4. Z toho pouze F1, tedy ta nejmírnější se může prodávat venku ve stánku, ale i ta pouze osobám starším 15 let," uvedla policejní mluvčí Eva Prachařová. "Pak je kategorie F4 a ta je prodejná pouze na průkaz odpalovače ohňostrojů," doplnil pyrotechnik Roman Kopřiva.

Jenže ve skutečnosti jde mnoha prodejcům jen o tržby, zákony porušuje každý druhý z nich. "Česká obchodní inspekce v letošním roce provedla zatím 26 kontrol pyrotechniky, v polovině případů zjistila porušení zákona," potvrdil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Související obsah

Jenže kde je poptávka, je i nabídka. Nejen velké ohňostroje pořádané profesionály, ale i ty amatérské jsou stále víc v módě. Ročně Češi utratí za petardy a rachejtle půl miliardy korun.

Kvůli zraněním od petard ale v nemocnicích končí stovky lidí ročně. Spousta z nich i s poruchami sluchu, nebo poraněním bubínků. A každému pátému pak zůstanou následky trvale. Naposledy doplatil těžkým zraněním na neodborné zacházení s petardou mladík z Plzně. Více v reportáži:

 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz