Zahraničí

Archeologové v Indonésii zřejmě objevili nejstarší malbu světa

Patrně nejstarší kreslený výjev na světě vznikl podle odhadů před 44 tisíci lety. Vzácnou malbu tým z australské Griffithovy univerzity objevil v jeskyni na indonéském ostrově Sulawesi. Výjev podle nich zachycuje scénu z lovu a měří pět metrů.

"Původně jsme si mysleli, že to jsou lidské figury, které v ruce drží kopí. Teď jsme ale spíše názoru, že to vypadá jako lasa," řekl Adam Brumm z Centra pro výzkum lidské evoluce Griffithovy univerzity.

Na zdech jeskyně je tmavě červenou barvou vyobrazeno šest savců. Zřejmě to jsou divoká prasata a tur. Stádo pronásledují lidské postavy, které ale mají zvířecí rysy, například ocas. Propracovaností malby jsou archeologové ohromeni.

"Nejsou to jen hrubé typy obrázků, které by se postupně vyvíjely v něco intelektuálnějšího. Tyhle očividně pochází od vyvinutější a světa znalejší kultury," říká Brumm.

 

Související obsah

Právě vyobrazení napůl lidských a napůl zvířecích postav podle vědeckého týmu ukazuje nejranější příklady vnímání duchovna.

"Jsme schopni určit stáří malých krápníků na povrchu malby. Proto můžeme říct, že tento panel je přinejmenším 44 tisíc let starý, může být ale ještě starší," vysvětluje profesor Maxim Aubert z Griffithovy univerzity.

Ne všichni ale s australskými archeology souhlasí. Někteří odborníci zpochybňují, že jde o jednolitý příběh. I různé stáří maleb podle nich naopak vypovídá o tom, že byly scény postupně dokreslovány.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz