Domácí

Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku?

Nástrahy štědrovečerní večeře: Jak vyndat kost zapíchnutou v krku?
Zdroj: Profimedia

Vzpříčená kost ze štědrovečerního kapra může znepříjemnit Vánoce. Podle českých lékařů se s příchodem svátků někdy zaplní čekárny ambulancí právě těmi lidmi, kterým se při jídle nechtěně zapíchla kost z ryby v krku a způsobuje jim tak dost nepříjemné bolesti.

Pokud se vám kost zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit sami vyndat. Horší už to bývá, když uvízne hlouběji v krku. Zaskočit vám nemusí jen rybí kost. I větší kus jídla můžete zkusit odstranit prsty. Když nezabere kašlání, pomáhá také silnější úder do zad nebo například Heimlichův chvat.

Heimlichův chvat

Provedení chvatu není těžké a zvládne ho prý i zdravotnický amatér. Postavte se za postiženého, obejměte ho pod hrudníkem, spojte ruce nad břichem a krátce a intenzivně stlačte tuto oblast směrem dovnitř a nahoru. Postup opakujte, dokud postižený nevykašle zaskočené sousto. Tento manévr nikdy neprovádějte na těhotných ženách a dětech, kterým ještě nebyl 1 rok.

Babské rady

Existuje také řada babských rad, které mohou kost v krku uvolnit. Údajně pomůže vypít čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu, která kostičku změkčí. Pokud se vám kost zapíchne v kořeni jazyka, můžete ji zkusit sami vyndat. Horší už to bývá, pokud uvízne hlouběji v krku.

Existuje řada babských rad, které mohou pomoci. Na kost v dýchacím ústrojí prý pomůže vypít čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu, která kostičku změkčí. Často prý stačí sníst kus chleba, bramboru nebo kysané zelí. Případně cokoliv, co na sebe může kost nabalit a dopravit ji bezpečně do žaludku, kde se působením žaludečních šťáv rozpustí.

Pokud se vám však nedaří kost doma uvolnit, vyražte na nejbližší pohotovost, kde vám lékaři kost odstraní.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz