OKD

OKD zastavilo těžbu kvůli útoku hackerů, firma se bojí o zaměstnance

Společnost OKD musela přerušit těžbu. Její systémy se totiž staly terčem útoku hackerů a firma tak musela zastavit provoz kvůli obavám o bezpečnost svých zaměstnanců.

Společnost OKD zasáhl hackerský útok v noci na pondělí a hackerům se podařilo vyřadit kompletní síťovou infrastrukturu a firemní servery. Přišlo se na to prý tak, že se najednou vypnuly všechny počítače.

Proto se společnost rozhodla z bezpečnostních důvodů přerušit těžbu uhlí ve čtyřech svých dolech. Kdy OKD obnoví těžbu zatím není jasné. Případ už řeší také odborníci z Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, kteří budou pracovat na zneškodnění viru i omezení ztráty dat.

Související obsah

Útoku hackerů čelila předminulý týden i nemocnice v Benešově. Kryptovirus tam vyřadil z provozu síť i na ní napojené lékařské přístroje. Jestli jde v OKD o stejný typ útoku, tedy za účelem vydírání, zatím není jasné.

"Počítačová síť se stala obětí hackerského útoku, způsobila okamžitou nefunkčnost všech serverů. Nyní pracujeme na zneškodnění viru a zprovoznění veškeré síťové infrastruktury," řekl mluvčí OKD Ivo Čelechovský .

"Dopoledne jsme byli informování ze strany OKD, že měli kybernetický incident, my jsme tam vyslali specialisty, a ti analyzují celou situaci. Až bude ta analýza relevantní, mohou potom vzniknout doporučení, více k tomu teď říct nemůžeme," řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz