HIV

V Česku se rozmohly pohlavní nemoci! Bránit se můžete očkováním

V Česku se rozmohly pohlavní nemoci! Bránit se můžete očkováním
Zdroj: Getty Images

Sexuálně přenosné infekce se v Česku vyskytují stále častěji - každý rok stoupá počet nakažených pacientů. Proti některým chorobám se ale lidé mohou bránit očkováním.

Syfilis, HIV, žloutenka typu B nebo kapavka – to vše jsou sexuálně přenosné infekce, které považujeme za obávané strašáky nechráněného sexu. Do roku 2006 nepřesáhl roční přírůstek lidí nakažených HIV stovku.

V roce 2016 však lékaři zaznamenali celkem 266 nových pacientů. Zatímco v roce 2011 mělo kapavku v ČR jen 709 pacientů, v roce 2016 to bylo již 1 527 nakažených. Následky těchto nemocí mohou být fatální. Existují však i další hrozby spojené se sexuálními radovánkami, jako například přenos genitálních bradavic.

Genitální bradavice nejdou smrtelným onemocněným, kvalita života jejich nositele jde rapidně dolů. Drobné bradavičky o velikosti několika milimetrů až po centimetrová ložiska jsou bolestivou záležitostí -  mohou svědit, pálit a krvácet. Vzhledem k tomu, že jsou vysoce infekční, veškerý sexuální život ve chvíli jejich objevení končí.


Související obsah

Bradavice způsobují tzv. human papilomaviry (HPV). Ty v sobě nosí až 80 % populace. Existuje však mnoho typů virů HPV – některé na lidské zdraví nemají žádný vliv, jiné však mohou způsobit rakovinu děložního čípku, rakovinu konečníku nebo právě genitální bradavice.

Světová zdravotnická organizace dokonce vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV. Na rozdíl od infekce HIV nebo kapavky je možné se proti genitálním bradavicím účinně chránit – očkováním.

Na trhu je dostupná vakcína, která chrání dokonce proti devíti typům virů HPV. Výrazně snižuje riziko vzniku genitálních bradavic nebo rakoviny děložního čípku. Dívkám i chlapcům do třinácti let toto očkování hradí pojišťovny. Jinou možností prevence, kterou mají všechny sexuální choroby společnou, je udržovat sexuální poměr se stálým partnerem nebo držet sexuální půst.

Počet nakažených virem HIV v Česku každý rok stoupá

 

mik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz