Zahraničí

Benátky jsou opět pod vodou! Záplavy způsobují škody za miliardy

Italské Benátky jsou opět pod vodou. A to se jejich obyvatelé ještě ani nestihli vzpamatovat z povodní, které je zasáhly minulý měsíc. A voda jen tak zřejmě neopadne. Podle předpovědi bude mimořádně vysoký příliv i během svátků.

Někoho čekají bílé Vánoce, a někoho zase mokré. Vánoční strom na náměstí v Benátkách obklopuje voda. Světýlka se odrážejí na hladině. Ojediněle vysoký příliv opět zaplavil město. Hladina dosahuje do výšky jednoho metru a čtyřiceti čtyř centimetrů. A podle úřadů jen tak neklesne.

Za mimořádně vysoký příliv je v Benátkách považovaný každý, který přesáhne jeden metr a čtyřicet centimetrů. Během listopadových povodní, které byly nejhorší za posledních padesát let, se hladina vyšplhala až k jednomu metru a osmdesáti sedmi centimetrům.

Související obsah

Město stále sčítá škody, podle odhadů přesahují dvacet sedm miliard korun. A dá se očekávat, že s novými povodněmi číslo ještě poroste. Na problémy doplácejí hlavně hoteliéři. Benátky jsou závislé na turistice, každý rok je navštíví až 25 milionů lidí.

Kvůli povodním a špatným předpovědím počasí se lidé do města příliš nehrnou, naopak. Majitele hotelů a apartmánů trápí nedostatek hostů: "I když Vánoce nikdy nebyly nejrušnějším časem roku a hotely nebyly plně obsazené, tak během loňských oslav nového roku jsme měli úplně plno. Letos jsou rezervace hodně pod padesáti procenty," řekl ředitel hotelu Claudio Scarpa.

Velká voda ale netrápí jen Benátky. Problémy mají lidé v celé Itálií - v Pize, která je známá svou šikmou věží, se rozvodnila řeka tak silně, že se úřady rozhodly most přes ni uzavřít. V blízkosti Neapole zase museli hasiči kvůli povodním evakuovat několik rodin.
 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz