Zahraničí

Populace koaly se v Austrálii prudce snížila. Může být hůř, varují experti

Populace koaly se v Austrálii prudce snížila. Může být hůř, varují experti
Zdroj: Profimedia

Alarmující čísla zveřejnilo australské ministerstvo životního prostředí. Podle něho už požáry zabily 8 200 koalů a jejich počet se nejspíš ještě zvýší. Hasiči zatím s plameny stále bojují. Populace oblíbeného medvídka koaly se tak postupně snižuje.

V Novém Jižním Walesu požáry zničily miliony hektarů lesa a pokračují dál. O život připravily už devět lidí, ale umírají i zvířata. Ta se sice snaží z lesů uprchnout, bohužel se to ne všem nedaří. Obrovská krize, které teď Austrálie čelí, snižuje zejména populaci roztomilého symbolu země, a to medvídka koaly.

V lesích mělo podle ministerstva životního prostředí zahynout už 8 200 koalů. Číslo se ale ještě může změnit. "Až se ohně uklidní a bude možné provést řádné posouzení, budeme vědět víc," řekla ABC ministryně Sussan Leyová.

I když v Austrálii žije přes desítky tisíc koalů, mezi lety 1990 až 2010 se populace zvířete snížila o 42 %. "Koala se za posledních dvacet let propadla. Přímo ničíme tisíce hektarů jejich lesů zemědělstvím a těžbou dřeva. V důsledku změny klimatu také nepřímo zmenšujeme místo výskytu," vysvětlil deníku The Guardian James Tremain, mluvčí Rady pro ochranu přírody.

Související obsah

Koaly z lesů se snaží také zachraňovat hasiči, kteří bojují s požáry každý den. Některá zvířata k nim přijdou i sama. A jejich hrdinství všichni oceňují. "Dostávám poštu z celého světa od lidí, kteří byli naprosto ohromeni naší reakcí na divokou zvěř, a také zvyky těchto zvědavých tvorů," doplnila Leyová. Kromě koaly trpí také vačice, klokani nebo i koně.

Připomeňte si záchranu koaly z hořícího lesa:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz