Domácí

V lékárnách se budou tvořit dlouhé fronty kvůli eReceptům, varují lékárníci

V lékárnách se budou tvořit dlouhé fronty kvůli eReceptům, varují lékárníci
Zdroj: Profimedia

Lidé si od ledna zřejmě postojí delší čas v lékárnách. Komora lékárníků to očekává kvůli složitějšímu odbavování eReceptů. Mění se totiž některá pravidla pro jejich vydávání. Například nebude možné na jeden elektronický recept napsat víc než jednu položku.

Ještě příští týden v úterý odejdete od lékaře s eReceptem, na kterém budou dvě položky. Od prvního ledna to už ale platit nebude. "Každá položka, každý lék musí být vytištěný na zvláštním papíru," sdělil lékař Lubomír Nečas.

Podle lékařů i lékárníků to bude zbytečně všechny zdržovat - včetně pacientů, kteří budou mít eRecept.

Ministerstvo zdravotnictví kritiku odmítá a tvrdí, že vyšlo lékárníkům vstříc. Lékarníci měli podle ministerstva poukazovat na to, že zvýšením počtu položek se zvýší administrativní zátěž. Navíc také hrozí, že v případě jedné chybné položky pojišťovna pozastaví proplacení celého eReceptu.

Elektronické recepty ale nemusejí vypadat jen jako ty klasické papírové. Mají i formu QR kódů nebo dvanáctimístných SMS kódů složených z písmen a čísel. "Šest léků znamená šest SMS. Každá SMS, každý indentifikátor eReceptu představuje 12 znaků, které lékárník musí přeťukat do systému," popsal vedoucí lékárny Pavel Kurfürst.

"Je to více práce zejména v okamžiku, kdy bude muset přepisovat ty dvanáctimístné kódy z těch SMS zpráv, které dostávají pacienti," vysvětlil prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Související obsah

Navíc z kódů nikdo nepozná, jaké léky mu lékař předepsal. Kdo zase vlastní starý tlačítkový telefon nebo nemá připojení k internetu, neukáže QR kód. "Je mnohem výhodnější i pro pacienta, aby dostal papírovou průvodku, na které vidí, jaké léky jsou předepsány," doplnil Krebs.

Ministerští úředníci ale tvrdí, že to, co bude platit od ledna, může být jinak o pár měsíců později. "V případě potřeby můžeme flexibilně počet položek upravovat," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví Filip Vrubel.

Lékárníci proto radí, aby si lidé stáhli aplikaci Lékárny v České republice. Do ní se dají všechny elektronické recepty ukládat, aplikace je převede do čárového kódu.
 

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz